Už nejsme vesnickým klubem- Blšany se staly městem

Pokud jste Blšanům fandili jakožto známému fotbalovému klubu z vesnice,   zřejmě je pro vás tato zpráva zklamáním. Vesnický fotbal tady na podzim skončil.   Již ke dni 22. listopadu 2006 totiž byla obec Blšany povýšena na město.

Dekret na užívání tohoto názvu dostali zástupci obce v Praze z rukou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Vlčka. Pro obyvatele Blšan se tím nic výrazného nemění. Jde spíše o prestižní záležitost, jak uvedl starosta Blšan Josef Pešek.

Upřímně řečeno, kdo někdy v Blšanech byl, dobře ví, že obec je stále především vesnicí. Většina lidí pracuje v zemědělství, nebo za prací dojíždí. Katastr obce je rozdělen na šest částí, které dohromady mají necelou tisícovku obyvatel. V samotném sídle Blšany žije pouze 400 lidí. Je zde sice škola a pošta, ale chybí policie i zdravotnické středisko. Je zaveden plyn, ale není tu kanalizace. Život je zde typicky vesnický, snad jen stále ještě profesionální fotbal se vymyká stadardu. To však nebyl důvod, proč bylo rozhodnuto u udělení titulu „město“.

Nejedná se totiž o až tak úplnou novinku. Blšany byly městem v téměř celé své historii, už v erbu z roku 1352 byl titul města vyobrazen. Až nástup komunismu udělal z Blšan vesnici, konkrétně byl obyvatelům Blšan status města odebrán v roce 1954. Po více než půlstoletí tak zase platí, že kdo jede do Blšan, jede do města. A FK Chmel Blšany je tak městským klubem.

Pro náš klub je trochu škoda, že přišel o velkou raritu – profesionální fotbal na vesnici. Nicméně, dobrou stránkou věci je, že až vás bude někdo coby fanoušky považovat za „vidláky“, v klidu ho ubezpečte, že by si měl osvěžit znalosti ze zeměpisu, protože Blšany nejsou už žádnou vesnicí, ale nýbrž plnohodnotným městem.

FK Chmel Blšany | 20.12.2006 17:48 | 694x přečteno