FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Úvaha po pěti kolech

  Pan Jaromír Hykl se v následujícím článku zamýšlí nad výkony našeho mužstva.   Přečtěte si, jak hodnotí naší situaci po pěti odehraných kolech…

Podzimní část soutěže má za sebou pět kol. Třetina utkání je odehrána a můžu se trochu zamyslet nad dosavadním průběhem. Je to zamyšlení jen tak moje vlastní a možná s ním nebudou všichni souhlasit. Počítám s tím. Po pěti zápasech máme čtyři body. Statistika je nudná věc a nelze ji zase až tak brát vážně, ale?. Čtyři body z pěti zápasů je zhruba 26?27% úspěšnost. Kdyby to šlo s výsledky našich kluků takhle dál, dostaneme se na 12–13 bodů na konci podzimu a 25–26 bodů na konci soutěže! Pro srovnání s průběhem loňského ročníku II.ligy měli po podzimu sestupující ?béčka? Brna a Sparty 15, resp. 13 bodů. Na konci soutěže sestupovala tato mužstva se ziskem 34 a 32 bodů! V předcházejících ročnících nestačilo na udržení ani 27 nebo 34 bodů. Jasně, lze konstatovat, že každý ročník je jiný, ale přesto si myslím, že tato čísla o něčem vypovídají. Přinejmenším o tom, že naše mladé, nezkušené mužstvo, bude čekat tuhý boj o setrvání v soutěži. To si troufnu již dneska říct. Trochu jsem na stejné téma narazil již po prvním domácím debaklu s Jakubčovicemi, ale ještě jsem se mohl utěšit tím, že Jakubčovice jsou přeci jenom v letošním ročníku výjimečným týmem, který bude brát body většině soupeřům a také tak trochu nerozehraností mužstva atd atd. Dneska si myslím, že se o osud mužstva budeme bát až do posledních kol. Byl bych špatným fanouškem, kdybych nevěřil ve šťastný konec, ale bude to ještě trápení.

Sen o tom, že budeme vozit body z hřišť soupeřů se po posledním výkonu v Čáslavi tak trochu rozplynul. Úvaha na téma, že se našim hráčům bude lépe hrát na brejky do otevřených obran domácích než narážet na obranný val jaký předvedl v Blšanech Třinec, se ukázala jako jenom zbožné přání podpořené výsledkem z Vítkovic. Myslím, že pravidlo bodovat doma, je stará osvědčená pravda a pokud budeme hledat výjimky, které toto pravidlo potvrzují, spláčeme nad rozlitým mlékem. Takový výsledek jako je prohra doma s Třincem, bychom už neměli opakovat. Vždy když dosáhli Blšany dobrý výsledek v konečném účtování, dosáhli ho proto, že vytvořili z Blšan nedobytnou tvrz, z které se body nevozí! A na to je třeba navázat. Ztrácet body doma s mužstvy, se kterými se budeme přetahovat o místa v tabulce je sebevražda.

Kde hledat příčiny dosud nepřesvědčivých výsledků? Pochopitelně nejvíce viditelná je produktivita našeho útoku. Odehráli jsme čtyři zápasy bez vstřelené branky. Góly v e Vítkovicích jsem neviděl, ale psalo se o hrubkách obránců a ne o vypracovaných akcích našich útočníků. Bez vstřelených branek se nedá vyhrávat. Další stará pravda. Ovšem chybu nelze klást pouze na útočné hroty ? Bogdanova, Psohlavce a Kožíška. Pokud nedostanou odpovídající přihrávku, nedostanou se za celý zápas do šance a nemůžeme od nich chtít branky. Osobně si myslím, že Bogdanov je lepší v záloze a že Psohlavec i Kožíšek potřebují proměnit, dát gól a protrhnout smůlu. Pravda s Třincem Psohlavec spálil pár dobrých šancí, ale nutno si také vzpomenout na mimořádný výkon brankáře Třince Vreštiaka.

Při pohledu na sestavy v jednotlivých zápasech vyjde najevo skutečnost, že všech pět zápasů odehráli plných 90. minut jen brankář Rada a Petr Loos. Že je Filip Rada kvalitním brankářem o tom již nikdo myslím nepochybuje. Když odečtu mimořádný výkon Jakubčovic a čtyři góly po chybách obrany, tak nedostal nikdy více jak dvě branky, což je dobrý průměr. Kiks při gólu Třince doma se stane i zkušenějším borcům a mužstvo by mělo umět dát více jak jednu branku soupeři, aby se chyba vynulovala. (Poslední případ Lafaty v nároďáku s Welsem!). O kvalitách Loose nejsme všichni zase až tak přesvědčeni, jeho výkony jsou proměnlivé jak zápas od zápasu, tak i v jednotlivých fázích zápasu. Nikdo jiný neodehrál všechny zápasy celé. Svědčí to o neustálém hledání ideální sestavy, ale i o některých zdravotních problémech v mužstvu (Zachariáš, Poláček…) Stoperská dvojice se zdála být vykrystalizovaná a Jamrich a Benko vypadali jako že by mohli obranu snad dobře kočírovat. Důvod změny v Čáslavi, kde podle údajů nastoupili na stoperech Krejčík a Loos a po přestávce Hainc neznám, ale podle výsledku a předvedené hry to asi nebyl zrovna ideální výběr. Slibuji si hodně od návratu Zachariáše a dovedu si představit obranu bez Loose, s Krejčíkem a Zachariášem na krajích a Jamricha s Benkem ve středu. Nemyslím si ale, že by výkony obránců byly tou pravou příčinou zatím nepřesvědčivých výsledků.

Hlavní tíha a zodpovědnost za výsledky leží na záložní řadě. S Hlučínem ani s Čáslaví nenastoupil Šiml, který mi připadá společně s Flaišmanem jako nejkvalitnější část zálohy. Líbí se mi i tah trenéra Bičovského se zařazením Poláčka z obrany do zálohy. Ostatní hráči však zatím nepřesvědčují. Jistě platí daň nováčků a mladých zajíců. V obou zápasech na domácím hřišti bylo vidět, že nedokáží doslova a do písmene plnit taktiku naordinovanou trenérem a tím se taktovka hry předává až příliš lehko zkušenějším hráčům soupeře. Bohužel, v záložní řadě schází někdo, kdo by hru uklidnil, dal ji řád a překvapivou myšlenku. Se slzou v oku vzpomínám na Němce, Gedeona, Bittengla, Šimáka? Bohužel Béreš, Čonka, Bednář a Štípek budou muset ještě hodně makat, aby se stali podobnými celebritami a my diváci a fanoušci budeme muset s nimi ještě pár sezón přetrpět. Pokud se nebude hráčům ve středu hřiště dařit, pokud nedokáží udržet rytmus hry, pokud nedokáží hru číst a reagovat na soupeřovu taktiku, pokud bude jejich hra statická, bez nápadu a bleskové reakce, pokud budou bezmyšlenkovitě a alibisticky nakopávat balóny, nahrávat do šancí soupeři nemůžeme čekat lepší výsledky a branky v síti soupeřů budou náhodné a bude jich málo. Tady je podle mého zakopaný pes.

I přes všechny dost pesimistické myšlenky ale není ještě všechno ztraceno. V podstatě se stala chyba doma s Třincem a v Čáslavi se zápas taky vůbec nepovedl. No Zenit byl asi v laufu ještě po euforii s vyřazení Slávie z poháru a odnesli jsme to my. Ve Vítkovicích a v Hlučíně jsme bodovali a Jakubčovice se nepočítají, ty jsou moc nahoře. Takže co zbývá? Začít dávat na domácím hřišti góly, stabilizovat všechny řady v mužstvu, získat více sebevědomí a makat na plný plyn. Možná by se mohli najít korunky na nějakého kvalitního záložníka. Ale to je jen zbožné přání, to je mi jasné.

V neděli se ?Klokani? valí do Blšan. My fanoušci jsme si ještě nezakřičeli doma gól. Změní se to s Bohemkou? Podaří se nám srovnat manko v tabulce pravdy? Doufám a věřím, že se nejmladší druholigové mužstvo vypne k maximálnímu výkonu a přesvědčí i ty nejzarytější skeptiky, že na ligu máme a že ji v Blšanech udržíme.

FK Chmel Blšany | 5.9.2006 19:30 | 717x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 29.5.2023 8:08:10