Tréninkový areál bude z nejlepších v zemi

Blšany rozšiřují své tréninkové centrum. Ještě letos bude na jednom hřišti položena umělá tráva a v budoucnu by jsme se mohli dočkat i nové tribuny, stejně jako velké tělocvičny či haly.

V Blšanské klubovně, kam obyčejný fanoušek nemůže vstoupit, se nachází sádrový model stadionu znázorňující jeho budoucí plánovaný stav. Asi nejzajímavějším prvkem je vzhled samotného hlavního hřiště. Projekt předpokládá výstavbu druhé velké tribuny, která by vznikla naproti té stávající, tj. v místech, kde dnes například najdeme stánky s občerstvením. Měla by kapacitu srovnatelnou se současnou hlavní tribunou a tak by celkový počet sedaček na stadionu dosáhl zhruba 4000. Vidina nové velké tribuny je v danou chvíli spíše utopií. I vedení klubu připouští, že ač jsou plány na její výstavbu stále živé, k realizaci stavby v dohledné době nedojde.

Kromě toho, že zcela logicky chybí peníze, je tu také skutečnost, že současná kapacita stadionu ve výši 2300 diváků je pro region dostačující a například v letošní sezoně ještě ani jednou nebyla na 100% využita. Taková doba tu nebyla vždy. Na konci devadesátých let jezdilo na ligu do Blšan až 4600 diváků (což byla tehdejší maximální kapacita). Od té doby se na fotbal obecně chodí méně a také výkony Blšan jsou horší, ale není vyloučeno, že v budoucnu se zase zájem diváků zvýší. Pak by zvýšení kapacity smysl mělo, protože potenciál tu existuje. Každopádně pokud by klub nyní získal dostatečné finanční prostředky, přednost by podle informací funkcionářů dostala výstavba velké tělocvičny nebo haly.

Mnohem reálnější obrysy však má vytvoření hřiště s umělým povrchem. Na něj jsme na konci minulého roku dostali dotaci 15 mil. Kč ze státního rozpočtu. Na menším plácku č.4 (pod umělým osvětlením) se tak bude ještě v letošním roce pokládat umělá tráva 3.generace, zároveň dojde k rozšíření hřiště o současný tenisový kurt a blízký rybníček, který kvůli tomu bude zavezen. Mírně tak utrpí současná romantika prostředí, ale zase se zvýší kvalita areálu po fotbalové stránce.

Po vybudování umělé trávy se tak společně s novými hřišti za hlavní tribunou stane blšanský areál jedním z nejlepších tréninkových center v České republice. Mládež, stejně jako kluby příjíždějící na soustředění, tak bude mít k dispozici 9 hřišť včetně jednoho s umělým povrchem, navíc vynikající zázemí v podobě posilovny, regenerace, ubytování či stravování v místním hotelu. Neustálé zvyšování kvality tréninkového centra tak umožní nadále lákat do Blšan na přípravu bohaté zahraniční kluby, jejichž peníze bude fotbal v Blšanech vždy potřebovat. Navíc domácí hráči, tedy mládež i muži FK Chmelu, budou mít k dispozici vynikající podmínky pro přípravu.

Další vývoj v areálu, jako je např. zmíněná stavba další tribuny, bude samozřejmě především záviset na penězích. V poslední době rozvířil diskuse mezi fanoušky klubu článek v deníku Blesk, kde se uvádí údajný zájem bohatého podnikatele Tomáš Petery o investování desítek milionů Kč do fotbalových Blšan. V tomto případě by šlo zřejmě o finančního, nikoliv strategického investora (tj. o subjekt člověka, jehož jediným zájmem je vydělat peníze). Vedení klubu se k tomu samozřejmě odmítá konkrétněji vyjadřovat, protože tyto věci se obvykle drží v utajení do poslední chvíle. Pouze obecné vyjádření poskytl našemu webu výkonný ředitel Jindřich Rajchl:

„Není žádným tajemstvím, že průběžně jednáme s různými subjekty, jež by měly zájem se v našem klubu angažovat a investovat finanční prostředky do rozvoje našeho klubu. Jsme přesvědčeni, že při správně cílené investici do mladých hráčů jsme schopni tuto investici v dohledné době tomuto subjektu splatit. To samozřejmě nevylučuje ani možnost úplného převzetí klubu třetí osobou. V současné době však stále není nic uzavřeno“ řekl vystudovaný právník Rajchl.

Pro budocnoct klubu je samozřejmě naprosto zásadní, zda se letos udrží v první lize. Podle dalšího vyjádření ředitele Rajchla by mohl investiční partner, ať už by jím byl kdokoliv, přijít letos v létě. Za tímto účelem se údajně vedou intenzivní jednání. Ani poté by pravděpodobně klub neopustil strategii výchovy mladých talentovaných hráčů a jejich následného prodeje pokud možno do zahraničí. Jen by mohl fotbalisty získávat na přestup a nikoliv pouze na hostování. Věřme, že se podaří finanční zajištění zlepšit, protože peněz je nyní v Blšanech daleko méně, než v ostatních prvoligových klubech.

FK Chmel Blšany | 2.2.2006 21:31 | 1005x přečteno