FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Statečný boj žlutomodrých

   S mírným zpožděním, ale přeci! Jaromír Hykl a nedělní ligový zápas jeho očima.   

Neděle dopoledne a konečně neděle jak má být. Chmel hraje první jarní mistrovský zápas na domácím hřišti a tak už jsem od rána nervózní jako sáňky v létě. Vyhlížím oblohu a odhaduji jak bude. Těžko říct. Chvíli slunce a chvíli ?bílá tma?. Nebude to asi to pravé fotbalové počasí. Ale co, nejsme z cukru a dneska si kluky nechci nechat ujít. Ještě před desátou to již nemohu doma vydržet a vyrážím. Alespoň bude čas na vyvěšení transparentů. Vytáhl jsem z půdy již v podstatě relikvie z doby ligové, ale ještě vypadají docela dobře. Nevím, nevím, jestli ten sparťanský nebyl na blšanském plotě naposledy? Počasí fakt nepřeje. Hloučky postávají u klobás, kávy a čaje a ti více netrpěliví, jako například já, jsou už v hledišti. Potkávám se tam s dědečkem sparťanského kapitána Jungra. Starý pán s chladnou hlavou a vřelým fotbalovým srdcem. Velmi příjemné setkání a společné zavzpomínání na slavné doby mých Blšan a jeho Kladna. Tak a už slyším hymnu, neztratila se v tom pohnutém zimním období, a jako vždycky mám husí kůži. Toho pocitu se snad nikdy nezbavím, ale nevadí mi. Hlasatelem je pan Hájek a dozvídám se sestavu. Přiznám se, že jsem čekal v základu Poláčka, Veverku a Rosenda. Nenastoupil ani jeden a marně jsem pátral po příčině. Rosendo byl nemocný a asi ještě není fit. Jestli ostatní dva nedostali důvěru trenéra, nebo byl příčinou jejich absence jiný důvod, fakt nevím. Že se v brance dneska objeví Zdeno Zacharda, s tím jsme asi počítali všichni. Ivanka mu dneska kryje záda na lavičce. Honza Klasna je v základu od začátku v útoku s Pavlem Velebou. Mít foťák, tak je spolu vyfotím. Jsou jako ?malej a velkej?. Dobrá zpráva o Japanovi se potvrdila a Japan se Suchým nastupují ve středu obrany. Na krajích mají Řeháka a Sigmunda. Těším se na Škultétyho a s páskou jako v Plzni vede mužstvo Tesařík.

Průběh zápasu již byl popsán několikrát. Všichni komentátoři se shodli na tom, že Blšany zahrály kvalitní zápas a byly prvnímu mužstvu tabulky více než důstojným soupeřem. O prohře rozhodly individuální chyby, větší sehranost Sparty a střelecká potence Koňy z ligového áčka. To mohu jen potvrdit. Můžu konečně napsat, že jsem si zápas užíval. Konečně jsem viděl fotbalové akce našeho mužstva. Podržení míče, uklidnění, kvalitní střední část hry. Bez zbytečného bezhlavého nakopávání a alibistického zbavování míčů. V Plzni hráli kluci dobře, ale v neděli se mi líbili ještě víc. Přeci jen se projevuje hráčská kvalita a nesporná fotbalovost hráčů. Výkon se nedá s výkonem podzimní sestavy srovnávat. Troufnu si říct, že kdyby ještě více přálo počasí, byly bychom svědky skvělého fotbalového představení. Konečně jsem si také zakřičel gól a zažil jsem pocit, kdy naše mužstvo vedlo. Škoda, že jen tak malou chvilku a Holenda mi ten pocit brzy vzal. Ale klobouk dolů, jeho branka byla pěkná. Brance, kterou jsme vstřelili předcházela signalizace pomezního rozhodčího o ofsajdu našeho hráče, ale hlavní sudí posoudil situaci jinak a ukázalo se jak je dobré akce dohrávat do poslední chvíle. Pavel Veleba svým důrazem donutil chybovat obránce i brankáře Sparty a nejsem si jist, jestli si branku nevstřelil obránce sám. Ale chválím Velebu, že nepřestal hrát a má lví podíl na naší první letošní brance. Klukům vyšel začátek zápasu, kdy pražáky překvapili počátečním tlakem. Donutilo je vystřídat a zpevnit obranu a jen škoda, že vyrovnávací branka přišla tak brzy. Připadalo mi, že první branka zápasu více ?nakopla? Spartu než naše kluky. Udržet čisté konto do půlky, určitě by se zápas vyvíjel trochu jinak. Po přestávce dobrá hra chmelařů pokračovala a nedokážu si vysvětlit co bylo příčinou zvratu v utkání. Již zhruba okolo sedmdesáté minuty se útoky Sparty stávaly stále častější a nebezpečnější a pro sebe jsem si říkal, že teď se láme chleba. Několik akcí se podařilo vyřešit, ale otálení Klasny s odkopem po odehraném rohovém kopu hostů bylo příčinou rozhodující branky hostů. Koňa nekompromisně k tyči přes klubko hráčů a Zachy v brance neměl šanci. Po brance tlak hostů pokračoval a opět nedostatečně pokrytý Koňa prudkou ranou z vápna rozhodl. Nedokážu odhadnout jestli tlak Sparty v poslední dvacetiminutovce byl tak silný, nebo jestli kluci odešli fyzicky. Asi to byly oba důvody najednou, ale spíš bych řekl, že trochu klesla koncentrace na obranou činnost a mužstvo se snažilo rozhodnout utkání. Bohužel získání větší kompaktnosti mužstva a zkloubení činnosti všech řad ještě potřebuje trochu času.

Zkusím se ještě podělit o svoje náhledy na několik hráčů, zejména těch nových. Jak už jsem psal minule moc se mi líbí Škultéty. Opět zahrál kvalitní zápas. Trochu mi připomíná svou hrou Güntera Bittengla blahé paměti. Na toho jsem se vždycky těšil. I když bych řekl, že Škultéty je větší rváč. Bíza někdy půl hodiny jen chodil ale pak vzal za míč a udělal kašpárky s celé zálohy i obrany soupeře. Byl jsem zvědav i na Sigmunda a ani on mne nezklamal. Kvalitní obránce, s přehledem a technikou. Trnul jsem při jeho zranění v první půli, ale všechna čest, po ošetření tržné rány nad kotníkem se vrátil do hry a bojoval jako by se nic nestalo. Bylo to od něho fakt chlapské gesto a vážím si toho (poznámka v diskuzi, že nedošlo k jeho ošetření při zranění je nepřesná a zavádějící). Řehák na kraji obrany roste zápas od zápasu a evidentně mu svědčí kvalitní spoluhráči v obranné formaci. Pouští se často do útočení a jeho pojetí hry se mi líbí. I v tomto zápase se dostal do šance a několikrát velmi dobře zatáhl míč před branku hostů. Jeho výkon je o mnoho lepší než na podzim. To stejné lze říct i o bojovníkovi Trupovi. Řekl bych, že konečně zabírá i Jendruščák a proti Spartě patřil k nejlepším hráčům střední řady. Předvedli s Tesaříkem několik pěkných fotbalových momentů. Pohlednou hru předvádí Japan. Urostlý obránce s přehledem a jihoamerickou technikou. Dobře, že může hrát a jak je vidět, disciplinárka potvrdila naše názory, že jeho vyloučení v Plzni bylo chybou rozhodčího. Bohužel chybou zásadní, která nás možná připravila o ten jeden bod, s kterým jsem po dvou odehraných utkáních počítal. Největším úskalím našeho mužstva bude asi útočná fáze hry. Veleba potřebuje k sobě ještě jednoho útočníka jeho typu, který by mu pomáhal finální přihrávkou. Klasnovi se to povedlo v neděli jednou a škoda, že Mašek ani Veleba netrefili prázdnou branku. Výsledek by byl příjemnější, ale nic by se zásadně nezměnilo. Možná, že Veverka v útoku a Rosendo v záloze trochu zvýší nebezpečnost našeho útoku.
No vychválil jsem skoro celé mužstvo, ale bohužel, po dvou zápasech je naše bodové konto beze změny. Ke spokojenosti schází jen dobré výsledky a série vítězných zápasů. Bude to ještě trnitá cesta.

Diváci jsou již pryč, tribuny jsou prázdné. Dneska jsme docela vymrzli a spraví to domácí grog. Dnešní návštěva byla navzdory počasí myslím největší za celou dobu našeho působení v ČFL. Řekl bych, že i přes ten nepříznivý výsledek by hra mužstva mohla alespoň takový počet diváků jako dnes v hledišti udržet. Bylo by to docela fajn a snad bychom k těm domácím tolik potřebným bodům svoji měrou přispěli. Tak sundat transparenty, jsou celé promočené, a loučit se pomalu se zasněženým trávníkem. Čeká nás výlet do Chebu a potom doma Příbram. Přibudou nějaké bodíky? Věřím, že ano! Blšany jedem!!!

FK Chmel Blšany | 26.3.2008 19:30 | 811x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 29.5.2024 3:33:13