FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Rozhovor s Olegem Kolmanen, trenérem A-dorostu

  Jak pečlivý fanoušek blšanského fotbalu dobře ví, starší dorost Blšan zažil až   nečekaně úspěšný podzim a je po něm na prvním místě tabulky divizi B. Na jaře   bude bojovat o postup do České ligy. Vyzpovídali jsme hlavního kouče mladíků,   pana Olega Kolmana.

Pane trenére, v Blšanech jste již dříve působil a letos v létě jste se vrátil ze Sparty Praha. Jak se za tu dobu klub v Blšanech změnil, co vás tu překvapilo?
Do Blšan jsem se jako trenér vrátil po 10ti letech. Věděl jsem,že blšanský fotbal není v současné době na takové výkonnostní úrovni jako před několika lety. To se také bohužel hned na začátku mé činnosti u mládežnických týmů projevilo. Přišel jsem k ?A? dorostu s určitými výkonnostními cíli a můj první dojem nebyl moc optimistický. Postupem času a vzájemnou spoluprací s real. týmem a hráči se nám zatím podařil výsledek, ve který věřili jen největší optimisté a já mezi ně také patřím..

Ve fotbale se pochopitelně nedá vyhrávat všechno, ale přesto, nemrzí Vás jediná nečekaná ztráta bodů, když dorostenecký tým doma s Karlovými Vary pouze remizoval 4:4?
Tento výsledek nemrzel pouze mě, ale i hráče a lidi, kteří nám fandí. V tomto utkání jsme doplatili na individuální chyby, které náš soupeř využil. Na druhou stranu je nutné konstatovat, že naši hráči ukázali velkou vůli a snahu změnit nepříznivý výsledek tohoto utkání a dokázali, že mohou být dobrý ?tým?.

Jsou mezi současnými hráči dorostu nějací výjimeční, kteří by se už v zimě mohli zapojit do přípravy mužů pod vedením trenéra Bičovského?
Vzhledem k tomu, že máme dané výkonnostní cíle, tj.postup do vyšší soutěže, jsme s vedením klubu dohodnuti, že talentovaní hráči ze současného kádru ?A? dorostu se budou nadále s tímto mužstvem připravovat na jarní sezonu. Jinak dle mého názoru jsou v mužstvu hráči, kteří by se mohli jednou v dospělém fotbalu na dost vysoké úrovni prosadit.

Jaká je úroveň dorostenecké divize? Dají se v ní vůbec vychovat hráči pro profesionální fotbal?
Na tuto otázku jsem co se týče hráčů odpověděl už v předcházející odpovědi. V České divizi staršího dorostu hrají mužstva, která se dají rozdělit asi na tři výkonnostní skupiny. První čtyři týmy by se dle mého názoru neztratily ani ve vyšší soutěži. Ale je nutné vnímat a respektovat i ostatní mužstva této soutěže, která jsou schopna v jednotlivých utkáních podat velmi dobré výkony.

Jaké očekáváte změny v kádru dorostu v průběhu zimy? Budou dorostenci spíš odcházet, nebo přicházet?
Do přípravy na novou sezonu vstoupí kádr ?A? dorostu rozšířen o talentované hráče z našich dorostů, kteří mají předpoklady výkonnostně růst. Počet hráčů se bude pohybovat mezi 22–24 hráči. Případná další doplnění se budou odvíjet od výkonnosti stávajících členů našeho dorostu a vše se uvidí až v samotném průběhu přípravy.

Můžete popsat, jak bude probíhat zimní příprava staršího dorostu?
Přípravu zahájíme 4.1.2007. Trénovat budeme 5× týdně a pro samotnou přípravu využijeme terény v okolí sportovního centra, tréninkové plochy a tělocvičnu SOU Podbořany.
Zároveň budeme mít k dispozici jak regenerační linku ve sportovní centru, tak saunu na podbořanské škole. Na soustředění jedeme 26.-31.1.2007 do hotelu na Kubově Huti (Šumava). Hotel je vybaven tělocvičnou, bazénem a vířivkami. Hráči budou spát ve dvou a třílůžkových pokojích.
Toto soustředění si kromě nákladů na dopravu hradí hráči sami a chtěl bych poděkovat jak samotným hráčům, tak jejich rodičům za finanční podporu naší činnosti. V průběhu zimní přípravy sehrajeme turnaj ?Apollo CUP? pořádaný FK SIAD Souš. Na tomto turnaji se střetneme s mužstvy z krajských přeborů dospělých a ?A? dorostem SIAD Most. Dále budeme hrát s dorosteneckými mužstvy prvoligových týmů např.AC Sparta Praha, FK Viktoria Plzeň a v jednání je utkání s Jabloncem nebo Příbramí.

V Blšanech stále neexistuje umělá tráva, což může komplikovat právě zimní přípravu. Je podle Vás absence umělé trávy pro klub podstatnou nevýhodou? A jak to vypadá s vyhlíádkami na její vybudování?
Musím konstatovat, že klubu s takovýmto mládežnickým zázemím umělá tráva chybí. Na další část otázky by dokázali asi odpovědět členové vedení FK Chmel Blšany.

Budete v zimě sledovat, jak se na jaro připravují naši konkurenti v boji o postup, Děčín a Ústí nad Labem?
Jak náš tým, tak i ostatní mužstva v tomto období udělají vše pro zkvalitnění svých kádrů. My i naši soupeři se budeme snažit o získání co nejvíce informací z tábora protivníků. Určitě naše soupeře budeme sledovat v průběhu přípravy a věřím, že nám informace o nich pomohou ve vzájemných utkáních v jarní sezoně.

Jak vysoko vidíte šanci, že bude na konci jara náš tým slavit postup do České ligy?
Omlouvám se, ale nikdy předem netipuji výsledky utkání ani soutěže, ale svému týmu věřím.

Jak byste popsal současné podmínky pro fotbalovou mládež v Blšanech
V tomto období je na tom klub bohužel ekonomicky hůře než před 10ti roky, kdy jsem tady naposledy působil. Oproti tomu se rozšířily tréninkové podmínky o další travnaté plochy. Také vybudování regenerační linky, posilovny a v neposlední řadě hotelu s restaurací, je velký kus práce, kterou vedení klubu odvedlo. Právě proto věřím, že se nám, tj.vedení úseku mládeže ve spolupráci s SOU Podbořany a vedením klubu, podaří dostat na úroveň dříve vybudovaných pozic v mládežnickém fotbalu a naše výsledky budou mít výrazný podíl na zlepšení postavení FK Chmel Blšany v celostátním fotbalovém dění.

Blšany jsou vesnicí a není zde tudíž mnoho lidí. Většina fotbalistů, i mladých, musí dojíždět z okolí. Není geografická poloha limitujícím faktorem pro rozvoj mládežnického fotbalu v Blšanech? Jak mladé hráče do Blšan nalákat?
Výchova kvalitních fotbalistů není dána geografickou polohou, ale maximálním přístupem a kvalitní prací všech zainteresovaných lidí pracujících pro klub. Velmi důležitá je, jak už jsem výše zmínil, spolupráce s SOU a SOŠ Podbořany, kdy díky vedení školy, učitelům a vychovatelům, mají naši hráči výborné zázemí pro svoje vzdělání i pro vlastní sportovní činnost.
Na druhou část otázky bych odpověděl, že je nutné ukázat mladým hráčům, jaké jsou nové moderní tréninkové metody, kvalitní podmínky pro jejich fotbalový růst a odbornost samotných trenérů. Hráči ale musí jasně vědět, že hlavně záleží jen a jen na nich samotných, jejich maximání odevzdanosti pro fotbal, píli a snaze dotahnout to v životě co nejdále.

Věříte, že se podaří v Blšanech dostat mládežnický fotbal zpátky na takovou úroveň, aby z něj vycházeli hráči připravení pro profesionální fotbal?
Z celkového pohledu beru toto období jako součást konsolidace mládežnického fotbalu v FK Chmel Blšany. Čeká nás ještě hodně práce, abychom dokázali vytvořit kvalitní fotbalové zázemí pro náš klub. Je velmi důležité, aby vedení klubu zabezpečilo ekonomickou a materiální stránku této činnosti, bez které to nejde. Potom věřím, že bude blšanský fotbal opět produkovat kvalitní hráče, kteří najdou uplatnění ve vlastním klubu a výše.

Děkuji za rozhovor a přeji příjemné prožití Vánoc

FK Chmel Blšany | 19.12.2006 6:42 | 645x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 20.2.2024 23:47:09