Petr Čech – Z Blšan až k nejlepšímu brankáři světa

Jedním z nejúspěšnějších hráčů z našich luhů a hájů je jednoznačně Petr Čech. Brankář, který se dokázal z Blšan dostat až do Chelsea, ve které si vydobyl místo mezi nejlepšími světovými gólmany.

V roce 2012 vyšla na veřejnost informace, že si za svůj život vydělal již 1,6 miliardy korun. Petr Čech nikde neříká, zda jeho příjmy pochází pouze z fotbalu, či i z jiných herních příležitostí. Nemusí jít však nutně o hazardní hry, sázení, nebo jackpot, každou hru si lze v klidu užít jako její fanoušek, či jako opravdový hráč.

Současná reprezentační jednička začala s fotbalem na samém sklonku minulého století v Blšanech. Z těch za nedlouho přestoupila do Sparty, odkud již vedla cesta do Evropy. První zastávkou byl francouzský tým Stade Rennes, ve kterém Čech strávil celkem tři roky a následně se stěhoval do Londýna, kde posílil tým Chelsea.

Zpočátku to měl Petr Čech poměrně těžké a kurz na jeho prosazení nebyl zrovna nejvyšší. Každopádně díky svému talentu se rychle prosadil do kádru a svými výkony se podílel na úspěších Chelsea. Ta ve své době, kdy jí poprvé vedl José Mourinho, byla zejména na domácím hřišti natolik silným týmem, že při vsazení na ní klikněte zde byla takřka jistota výhry.

Nyní je Čech v Londýně nepřetržitě již jedenáctým rokem a za tuto dobu dokázal vyhrát všechny soutěže, které šly. Od anglických pohárů, přes Premier League, až po Ligu mistrů. Mimo to si také připsal několik druhých míst a velké množství individuálních ocenění.

Úspěchy, zranění i přesun na lavičku náhradníků

Za tato léta ovšem nezažíval Čech v Chelsea pouze úspěšná období. Každý si zajisté pamatuje likvidační zákrok Stephena Hunta z listopadu roku 2006, který při snaze doběhnout míč zasáhl Čechovu hlavu kolenem, čímž mu způsobil frakturu lebky a poslal jej na tři měsíce mimo hru.

Další krizové období prožívá plzeňský rodák v letošní sezóně, před jejímž začátkem se z hostování vrátil belgický gólman Thibaut Courtois. Ti, kteří tipovali, že si Čech i přes tuto skutečnost udrží místo jedničky, se spletli a český brankář poprvé za své dlouhé působení v londýnském týmu okusil, jaké je to sledovat zápasy převážně z lavičky náhradníků.

Blšany a jejich pozdější vývoj

Ještě se krátce vrátíme k samým začátkům Petra Čecha a to k Blšanům. Tento klub působil až do roku 2006 v Gambrinus lize, ovšem po sestupu do druhé nejvyšší soutěže se dostal do existenčních problémů, které vyvrcholily až sestupem do krajského přeboru. Odtud se Blšany dokázaly probojovat alespoň do divize a to i díky pomoci několika hráčů, kteří působili v nejvyšší soutěži.

Nyní již ale zpět k Petru Čechovi a jeho současné kariéře. Po jeho usazení na lavičku náhradníků a nasazování jen do několika mála zápasů, se hojně spekulovalo, že přestoupí do jiného klubu. K tomu sice zatím nedošlo, ale pokud trenér Mourinho nedá českému gólmanovi více šancí, tak je reálnou možností, že Čech stráví v Chelsea poslední měsíce a následně se s ní po dlouhých jedenácti letech rozloučí.

Vsadili byste, zdali český brankář zůstane ve svém dosavadním angažmá nebo se bude stěhovat? Ať již v rámci Velké Británie, nebo do Francie či Španělska. Tedy do zemí, o kterých se v případě jeho možného přestupu spekulovalo.

FK Chmel Blšany | 28.1.2015 14:51 | 2121x přečteno