FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Napsali o nás:Karlovaráci načnou od ledna v Blšanech ozdravnou fotbalovou kúru

Za úkol si dali vrátit fotbalový život do Blšan, do míst, kde účinkoval exligový FK Chmel Blšany, a.s. Bude to však těžký úkol. ?Chtěli jsme zastavit pád blšanského fotbalu a zprovoznit celý sportovní komplex,? vysvětloval na úvod první z tria odvážných Jaroslav Janoušek. Ani příchod Karlovaráků a nově vytvořené mužstvo se zvučnými jmény nepomohly Blšanům udržet divizní soutěž. Velká bodovou ztrátu po podzimu už se dohnat nepovedlo.

?Bohužel se nám to nepovedlo a tým sestoupil do krajského přeboru,? smutnil trenér blšanské hvězdné enklávy Josef Němec. A měl proč. Blšany totiž přišly na konci soutěže neprávem ještě o tři body, které rozhodly o sestupu. Tým se tak představil premiérově v krajském přeboru, neboť o vrácení bodů bylo rozhodnuto až po zahájení nového ročníku soutěží. ?Je to škoda, ale to už nevrátíme,? podotkl Němec. Jenže to nebyl hlavní úkol, který si fotbalové celebrity ze západu Čech, před příchodem do Blšan daly. Nejen o tom jsme se povídali s Jaroslavem Janouškem.

S jakým cílem jste tedy do Blšan zavítali?

Chtěli jsme vrátit do Blšan sportovní dění. Zprovoznit hotel a nabídnout tuzemským mužstvům včetně mládežnických a zahraničním prostředí s kvalitním servisem pro přípravu, za kterým vždy do Blšan jezdily. To má pak přímou naváznost i na blšanský fotbal, který by se postupně zkvalitňoval

Nad Blšany se však již před vaším příchodem stahovala finanční mračna?

Věděli jsme o tom, a přesto jsme tam šli s vírou, že se určitě najde řešení a Blšany nezůstanou pouze ve vzpomínkách nemalého počtu lidí, kteří s tamním fotbalovým děním přišli do styku. To je případ i nás tří. Pepa Němec tam aktivně hrál první ligu, Horst řadu ligových utkání a absolvoval soustředění nejen se Spartou a já několik let zprostředkovával tréninkové kempy předních ruských fotbalových mužstev.

Finanční otázky kolem exligového klubu se už vyřešily? Nebo v jaké fázi se pohybují?

Fotbal nyní provozuje s naší součinností občanské sdružení FK Chmel Blšany. Profesionální už neexistuje. FK Chmel Blšany a.s. a s.r.o. jsou od podzimu v konkursu. Na základě předběžných dohod s majoritním vlastníkem pohledávek a konkursním správcem, chceme ještě do konce roku podepsat nájemní smlouvu. Takže cca od 20. ledna roku 2010 pod našim vedením SportPlusKV se otevře celý areál.

Co máte tedy po získání nájemní smlouvy v plánu?

Naším prvním úkolem, na kterém už pracujeme, je, abychom dali všem na vědomí, že sportovní komplex Chmel Blšany se znovu otevře. To znamená, že kluby budou mít možnost si objednat soustředění, víkendové pobyty či přípravná utkání, Vše včetně rehabilitace K dispozici je osm kvalitních travnatých ploch, posilovna. Jak už bylo řečeno, nejde nám jen o ligová mužstva, ale i o mužstva nižších soutěží, mládežnická a zahraniční. Blšany prostě chceme zpřístupnit všem. Kdo tedy bude mít zájem, a bude vhodný termín, určitě se domluvíme na podmínkách. Areál tak opět začne aktivně žít.

Takže vaším prvním úkolem bylo opět zprovoznit celý fotbalový areál? A co fotbal ?

Ano, naše společnost si bere do pronájmu celý areál a hlavní myšlenka proč jsme tam šli se začíná realizovat. Náš druhý úkol je pomoci fotbalu. Ten totiž před naším příchodem řešil odhlášení družstva mužů ze soutěže. Naštěstí k tomu nedošlo. Vrátit fotbal tam, kde se před několika lety pohyboval p§jde určitě těžko. Musíme si pro to nejprve připravit zázemí jak finanční, tak hráčské. Jinak to prostě nejde a nefunguje. Pak se nebráníme dělat fotbal na ligové úrovni, ale myslíme tak třetiligové, kdy by v mužstvu byli převážně hráči juniorského věku.

Všechny začátky jsou hodně těžké, nebojíte se toho trochu?

Ani my ho nebudeme mít lehký, ale věříme sobě i lidem, s kterými chceme v tomto projektu spolupracovat.

Trochu odbočme. V Blšanech vždy dominovala mládežnická družstva, budete v tomto trendu v budoucnu pokračovat i nadále?

Bohužel se nám nepodařilo zajistit, aby od podzimu pokračovala v soutěžích družstva žáků a dorostů. Nepodařilo se zajistit finanční prostředky, trenéři, hráči. Většina hráčů zde byla na hostování. V Blšanech mládežnické centrum skončilo. Mládežnický fotbal nabral v okolních klubech na kvalitě. Blšany jsou obkrouženy velmi kvalitními kluby jako jsou např. Plzeň, Most, Teplice, Kladno, Praha, takže ty doby, kdy na tom byly Blšany hodně dobře, jsou pryč. V klubu jsme ponechali přípravky a A tým mužů.

Máte jiné záměry ohledně mládeže ?

V létě bychom chtěli provozovat krátkodobé akademie, které budou zaměřeny na jednotlivé posty v mužstvu pod vedením lektorů, kteří na těchto postech v našem fotbale patřili k nejlepším. Chceme také nabídnout Krajským fotbalových svazům zázemí pro jejich výběry k vzájemným utkáním, která se pravidelně uskutečňují turnajovým způsobem. Chceme oslovit ČMFS a poskytnout kvalitní podmínky pro přípravu reprezentačních mládežnických mužstev.

A co mládež v regionu ?

Společně se sdružením obcí, neziskovek, podnikatelů a dobrovolníků MAS Vladař se sídlem ve Valči se chceme zabývat problematikou venkova, resp. tamních dětí školního věku, kterým chceme nabídnout dvakrát v týdnu trénink v areálu Chmel Blšany s trenéry patřičné kvalifikace. Jejich dopravu z okruhu asi 25km od Blšan by jsme společně zajišťovali. Byla by tak vyplněná část jejich volného času. Chceme, aby získali tréninkové návyky a je jedno, jestli skončí např. za dva roky u cyklistiky či badmintonu. V této oblasti bychom tak rádi přispěli k rozvoji mládeže, ale pouze té venkovské, kde nejsou takové možnosti pro sportovní přípravu.

Je ještě něco o čem by jste nás rádi informovali ?

Zakládáme Nadační fond Horsta Siegla na podporu mladých sportovců. Snažíme se o spolupráci na úrovni mládeže s některými kluby z německého Saska. Jsme před podpisem smlouvy o spolupráci s fotbalovou akademií v Sarajevu /Bosna a Hercegovina/. Máme společný zájem s Tomášem Skuhravým o spolupráci s akademií, kterou vede v Janově a v lednu by jsme měli navštívit Sao Paulo v Brazíli, kde spolupracujeme se společností 2B, která vlastní ligový klub a má zájem o spolupráci v Evropě resp. s námi. V listopadu byli na týden našimi hosty a jedni z členů této společnosti jsou známí fotbalisté Sampaio a Cleber. Vše spojeno s fotbalem a pro fotbal.

Převzato z Žateckého deníku

FK Chmel Blšany | 8.1.2010 2:03 | 724x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 22.2.2024 17:34:09