FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Hodnocení sezony staršího "A" dorostu

Trenér staršího dorostu pan Pavel Koutenský vypracoval vyhodnocení celé sezony 2005/2006 a my vám ho bez úprav nabízíme zde. Pokud máte na trenéra dorostenců nějaké otázky, je možné je položit v komentářích pod touto závěrečnou zprávou.

Dnem 5.ledna 06 začala zimní příprava fotbalistů ? st.dorost ?A? pro jarní část české ligy.Plánovaná příprava se již od počátku dostávala do menších problémů s organizací a dopravou do Blšan,kde mělo proběhnou celé přípravné období.I přes tyto potíže se vcelku dařilo našemu mužstvu (díky vlastní dopravě) absolvovat tréninkové dávky tak,jak bylo naplánováno,alespoň co se týče vytrvalosti.Trénovalo se alespoň 2–3× týdně + zápasy turnaje v Mostě-Souši na umělém trávníku.Tréninkové dávky byly určovány především s ohledem na příliš nepočetný kádr ? celou jarní sezónu naše mužstvo čítalo celkem 12 hráčů + 2 brankáře !!!!!,což je žalostně málo.Z tohoto kádru jsem ještě zapůjčovali hráče do B mužstev mužů a dorostu?!!!! Celá příprava proběhla bud v areálu Blšan (většina),nebo byli tréninky dělené na Podbořany a Žatec,soustředění se mužstvo nezúčastnilo. Během prvních dvou měsíců((1.-2./06) se hráči snažili vstřebávat fyzické nároky,od února přišlo samozřejmě na více herních činností až vyložené – před začátkem jarní části ? klasické tréninkové týdenní cykly.

CHARAKTERISTIKA MUŽSTVA + SOUTĚŽE

Je potřeba přiznat,že konec zimní přípravy a turnaje v Mostě se našemu celku vydařili a hra začínala být pohledná,ale počasí si pohrávalo s termíny mistrovských zápasů,takže jsme na jaře předehrávali nebo dohrávali asi 5 utkání.Vstup do soutěže byl výborný,porazili jsme Jablonec,který v tu chvíli aspiroval na boj o postup do extraligy. Bohužel ihned v dalším zápase (také doma) jsme výsledek nezopakovali a prohráli s Meteorem Praha 0:1,když jsem nedokázali proměnit Vavrouškem penaltu za bezgólového stavu ? to byl jeden ze zápasů,kde na konci chyběl potřebný počet bodů.
V dalším zápase jsme sice porazili Most a v dobré formě odjižděli k zápasu do Pardubic,kde jsem sehráli vynikající utkání,ale rozhodli za nás rozhodčí ? prohra 0:1 (branka z penalty) ? bohužel ne poprvé !! Střední část jara se nám moc nepovedla a začala se projevovat skutečnost velmi !! malého kádru hráčů,protože došlo na zranění (Vavroušek,Trup,Zlatohlávek,Horvát).Získali jsem z pěti zápasů pouze 4.body,ale především jsme nedokázali vyhrát v derby v Chomutově,kde jinak všechna mužstva neprohrála !!! ? i přes velmi důkladnou přípravu na toto utkání,hráči podcenili soupeře a předvedli tristní výkon,kterým se o záchranu nehraje?..to byl druhý důležitý zápas,ve kterém měli 3.body cenu zlata.Zbývalo do konce soutěže 5 kol a v poslední části začali najednou vyhrávat naši konkurenti na týmech z popředí tabulky ?!,což se nám venku nepodařilo.Doma jsme sice porazili Slavii ?B? po výborném výkonu 3:1,ale v dalším a posledním ? NEJDÚLEŽITĚJŠÍM zápase sezóny doma jsem po katastrofálním výkonu prohráli se sestupujícím N.Bydžovem ? 1:4 !Tento zápas byl ukázkou vztahu většiny hráčů nejen ke klubu,ale i k samotnému fotbalu.Trenéři celý týden mužstvo upozorňovali na důležitost utkání,byli přítomni dohrávce Bydžova v Plzni,tréninkové jednotky se zaměřili pouze na toto utkání ??? a výsledek ? ? hodně špatný výkon a deprimující výsledek !Hráči vůbec neplnili určenou taktiku a stanovené úkoly.Přesně z těch situací,o kterých jsem věděli ? st.situace + signály a rychlé brejky ? z těch jsme dostali všechny branky!Vrcholem přístupu bylo,když dokáže hráč,který má být dirigentem jak zadních řad,tak poslední instancí prohlásit za stavu 1:4 : ? tak si pojďme zahrát fotbal ?.
V posledním zápase jsme zajížděli na Spartu ?B?,kde jsem podali dobrý výkon,při trošce štěstí jsme mohli vyhrát,ale i prohrát,ani tady rozhodčí nepůsobil ve druhém poločase úplně standardním dojmem a dvakrát nám uškodil,ani ne tak u přísného vyloučení Řeháka ? prvního a posledního v této sezóně,tak hlavně u možného brejku Kacafírka za stavu 1:1,kdy ponechal hru v plynulosti a po několika vteřinách přerušil zápas o 60 m zpět,kdy domácí kopali přímý kop (za co ?!),ale neudělil ani žlutou kartu !

Samotná soutěž měla po celou sezónu hlavní aspiranty postupu týmy Bohemians, konkurovat se jim snažil Jablonec a oba ?B? týmy z Prahy.Shodou okolností jsme dokázali,vyjma Bohemky,se všemi udělat body.
Další týmy střídali lepší výsledky s horšími,a uprostřed tabulky si měnili svá postavení (Č.Budějovice ?B?,Motorlet,Pardubice,Liberec),spodní část byla letos hodně vyrovnaná a rozhodovali především vzájemné zápasy,ve kterých tým Blšan měl jednu z nejhorších bilancí, proto chybělo jedno vítězství,především ve třech (viz výše) popsaných zápasech s mužstvy spodních pater.Ke konci soutěže najednou začali vyhrávat další aspiranti sestupu u týmů z popředí a tak získávali body,se kterými se nepočítalo.FK Chmel Blšany ale z venku přivezl pouze jediný jarní bod,právě z Sparty.
A tak nakonec všichni doufali,že z extraligy dorostu nesestoupí žádný zástupce z Čech,aby z naší ligy sestupoval pouze poslední a předposlední mančaft ? nestalo se,Kladno extraligu opouští a tím i 14.místo u nás je sestupové do divize.

Opět se v celé soutěži projevovali ročníkové výkyvy hráčů,od ročníků 1987 až se objevili v sestavách mužstev mladíci ročníku 1990 ! Srovnat ročníky podle věku se zdá být problémem i v jiných oddílech.

STATISTIKA

V nejstarším ?A?dorostu FK Chmel Blšany se vystřídalo na hřišti na jaře celkem 27 hráčů (vč. hráčů,kteří plnili role náhradníků z ml.dorostu)

Odehrané minuty 15 zápasů = 1350 minut

NEJVÍCE:
Řehák – 1293 min.
Raba – 1248 min.
Erler – 1238 min.
Trup – 1154 min.
Podroužek – 1122 min.

POD 270 MIN:
Sedláček – 202 min. (ml.dor.)
Meisner – 135 min. (B dor.)
Blažek – 128 min. (ml.dor.)
Vlk – 123 min. (ml.dor.)
Uhliar – 90 min. (B muži)
Radil – 50 min. (B dor.)
Baloun – 23 min. (ml.dor.)
Vávra – 21 min. (ml.dor.)
Poborský – 17 min. (B dor.)
Kyncl – 2 min. (ml.dor.)

Nejlepší střelci mužstva (celá sezóna)

1.-2. Zápotocký – 5 branek Hudec – 5 branek
3. Vavroušek – 4 branky
4.-5. Trup – 3 branky Podroužek – 3 branky

4 hráči po 2 brankách

Nejlepší nahrávači mužstva

1. Trup – 6 přihrávek
2. Řehák – 4 přihrávky
3. Zápotocký – 3 přihrávky

4 hráči po 2 přihrávkách

Nejlepší jarní zápasy :

doma ? I.pol.Jablonec,Most,Č.Budějovice ?B?,II.pol. Liberec,Slavia ?B?
venku ? Pardubice,II.pol.Hradec Král.?B?,Sparta ?B?

Nejhorší jarní zápasy :

doma ? Meteor,N.Bydžov
venku ? II.pol.Plzeň ?B?,I.pol.Hradec Král.?B?,Chomutov,Ml.Boleslav,II.pol.Motorlet

Bilance jarních zápasů

4× vítězství
2× remíza
9× prohra
při skóre 15:29
celkově 14.místo (32.bodů)

A K T I V I T A – mistrovské zápasy (jaro 2006) (vč.podzimu 2005)

hodnocení : branka – 1,5 bodu, asistence – 1 bod

br. + as. CELKOVÉ BODY
1. Trup ( 3 + 6 ) 11,0
2. Zápotocký ( 5 + 3 ) 10,5
3. Hudec ( 5 + 1 ) 8,5
4. Podroužek ( 3 + 2 ) 6,5
5. Vavroušek ( 4 + 0 ) 6,0
6. S?usser ( 2 + 2 ) 5,0
7.-8. Kalivoda ( 2 + 1 ) 4,0 Řehák ( 0 + 4 ) 4,0
9. Koky ( 1 + 2 ) 3,5
10.-11. Ryba ( 2 + 0 ) 3,0 Uhliar ( 2 + 0 ) 3,0
12.-13. Hofmann ( 1 + 1 ) 2,5 Kacafírek ( 1 + 1 ) 2,5
14. Erler ( 0 + 2 ) 2,0
15.-16. Meisner ( 1 + 0 ) 1,5 Vlk ( 1 + 0 ) 1,5
17.-21. Hruška ( 0 + 1 ) 1,0 Zlatohlávek ( 0 + 1 ) 1,0 Slípka ( 0 + 1 ) 1,0 Trenčanský ( 0 + 1 ) 1,0 Sedláček ( 0 + 1 ) 1,0

Tréninková docházka (celkem 71 tréninkových jednotek)

nejlepší :

Podroužek – 96 %
Zápotocký – 96 %
Erler – 90 %
Branda – 89 % (+ A muži)
Paul – 87 %
Zlatohlávek – 87 %
Slípka – 87 %

hráči pod 85 %: Trenčanský – 62 % (+ A muži) Vavroušek – 65 % Řehák – 83 % Trup – 65 %
Horvát – 63 % Hudec – 82 %

Někteří hráči absentovali z důvodu nemocí,zranění a doplnění kádrů B dorostu a B mužů.

SLABŠÍ, SILNĚJŠÍ STRÁNKY MUŽSTVA

Opětovně lze konstatovat,že konečný nelichotivý výsledek v tabulce lze opět přičíst absolutní nevyrovnanosti výkonů většiny hráčů,bohužel i těch,kteří hráli tuto soutež již druhým rokem a měli být tahouny mužstva ? Trenčanský, Vavroušek, Hudec, Podroužek, Zlatohlávek a Trup. Přes překonané problémy se zimní přípravou a při jarní části tréninkových jednotek přes stále se opakující cvičení a určování systému hry,se nenašel ve většině zápasech takový špílmachr,který by dokázal během zápasu mužstvo strhnout ke hře,odpovídající tréninkům a určené taktice.Většina hráčů,přes neustálé varování trenérů i vedení,nedokázala zvládnout klíčové utkání ? Meteor, Chomutov, Bydžov, a to především zodpovědností při klíčových momentech (penalta,jasné gólové šance, stand.situace). Hráči dokázali hrát výborný poločas zápasu,ale druhou polovinu také dokázali úplně odchodit,a to i obráceným směrem (Plzeň ?B?, Hradec.Král.?B?, N.Bydžov).Pokud mužstvo dokázalo vstřelit první branku,většinou zápas sehrálo v dobré formě,ale naše obranná hra byla velmi složitá,nejvíce problémů nám dělala rychlost protihráčů a míče,které mužstva na nás hrála za obranu.I z tohoto důvodu jsme hráli systémem s liberem,aby poslední hráč alespoň mohl zajišťovat přední hráče.

Systém hry byl většinou 1–3-1–4-2,tedy vždy se zabezpečujícím hráčem obrany a záložní řady.Ze začátku jarní sezóny se zdálo,že nebude osvědčený systém problémem,ale vinou zranění klíčových hráčů a nedostatkem náhradníků se ve střední části zápasů objevoval problém těchto postů.Některé zápasy jsme odehráli v systému 1–2-4–3,dle potřeby hrát na vstřelení branky a tlak soupeřova branky.Nedostatek hráčů je dán i počtem podílejících se mladších dorostenců a hráčů dorostu B v našem mužstvu.

Na postu brankáře se vystřídali oba brankáři,kteří již delší dobu trénují s A mužstvem dospělích,ale především počet obdržených branek,což není jen zásluhou brankáře,není vůbec dobrou vizitkou ! Dostávali velmi laciné branky, nedokázali mužstvo podržet v těch rozhodujících momentech,kdy jsem potřebovali např. nedostat druhou branku,ale vstřelit kontaktní gól.Výkony byli zklamáním,a proto také oba odchytali skoro v počtu minut zápasy pod 9 utkání,v zápase na Motorletu museli být dokonce střídán Trenčanský druhým gólmanem Brandou ne pro zranění,ale pro katastrofální výkon !! Škoda jen,že se mužstvem od zimní přípravy nepřipravoval Kraus,který se jevil jako opora na podzim,ale asi skončil s fotbalem !?!

Obrana také hrála ve stejném složení většinou na dvou postech,a to zejména z toho důvodu,že trenér neměl jinou možnost ? např. na postu středních obránců (Raba,Vavroušek,Paul) levého obránce odehrál vcelku solidním způsobem Řehák,který v posledním utkání hrál na Spartě stopéra a odehrál tento post taky bez problémů (i s vyloučením).Obrana působila velmi nekoncentrovaně,hlavně ve fázi,kdy jsme měli míč pod kontrolou,ale následovala ztráta a rychlý brejk soupeře??.přitom před každým zápasem byli hráči speciálně na toto upozorňováni !! Někteří hráči musí přidat v rychlosti,obratnost a taktickém myšlení ? např. hráli ofsajd systém v době,kdy měl hráč hostující dávno míč u nohy??.špatně jsme řešili def. stand. situace ? hráči vůbec nechodili do hlavičkových soubojů ??.a v neposlední řadě nebyl mezi obránci hráč,který by hráče před sebou dirigoval a měl autoritu?..kvalitní stoper totiž v dorosteneckých mužstvech v Blšanech chybí.

Záložní řada dokázala odehrávat kvalitní momenty,které ale většinou končili před a u vápna hostů,což bylo i problémem útočníků,kteří byli také velkým zklamáním a platí pro ně to samé hodnocení jako pro stopéry ? v Blšanech nejsou !! ,proto v několika zápasech musel do útočné vozby Trup,který jako jediný dokáže míč podržet,a dát hře fotbalovou myšlenku.Ovšem jeho chování a tréninková morálka občas není na správné notě ? fotbalu je třeba dávat mnohem víc,tedy všechno.Na druhou stranu nutno říct,že jeho dřívější problémy s kázní a chováním na hřišti,i mimo,se významně zlepšili,jako i u dalších fotbalistů,čehož je výsledkem jediná červená !!,což ostatní mužstva jistě neměla.
U ostatních hráčů záložní řady (Erler,Zlatohlávek,Slípka) jsem postrádal fotbalovost ve smyslu v určitý moment provést jednoduchý fotbalový prvek,což jsme řešili komplikovaně a přišli o balón.Na druhou stranu musí hráč umět od všech fotbalových dovedností aspoň trochu,což v našem mužstvu také nebylo a což jsou již žákovské nedostatky ? hraní hlavou (Hudec),nahrávka (Zlatohlávek,Erler), použití druhé ?béčkové? nohy, házení autů !!! ? to vše jsou ztráty míče,o které se pak zbytečně bojovat a co si hráči pořád neuvědomují,stoji to enormní množství sil a energie,které fyziologicky chybí ke konci zápasů.Na několik zápasů bylo mužstvo posíleno o reprezentanta CR 17 ? J.S?ussera,který až na zápas s N.Bydžovem dokazoval,jak je fotbal krásná hra,nejvíce si na hřišti rozumněl s Trupem.
Hodnocení útočníků je opravdu negativní,jelikož jsme nedokázali střílet branky,ale šance jsem si dokázali připravit ve všech zápasech !,hráči v útoku absolutně nedokázali podržet míč,obejít protihráče 1:1,vystřelit ? radši nahrávali do horších pozic,špatně jsme řešili součinnost většinou obou útočníků.Nejvíce se vystřídali v útoku Podroužek a Zápotocký,na konec mistráků i Kacafírek.

Kladným hodnocením může být i přes potíže v zimním přípravě fyzická připravenost, protože tento velmi malý kádr s fyzičkou problémy neměl,spíše jsme dokázali mužstva přehrávat ke konci zápasů,ale většinou bez docílení vstřelení branky.O režimu mužstva a morálce na hřišti již částečně řeč byla,o tréninkové docházce je nutno říct,že byla vcelku optimální až výborná (mimo období zranění,což nelze ovlivnit) ,ale hráči,když na ně není tlak z pozice náhradníků,podvědomě nedávají do fotbalu vše ! a ulevují si a nesoustředí se ani na tréninky,ani při zápasových přípravách,ani v samotné, zápase. To také byly hlavní příčiny výkyvů v jarní sezóně,někteří hráči nemají fotbal na prvním místě = to bude lepší,když no nebudou kazit NÁM dalším,kteří se mu snažíme dávat VŠE !!!

Hráči staršího ?A? dorostu se sejdou ve středu 21.6.2006 v areálu Blšan k sehrání posledního ?tréninkového? zápasu s dorosteneckým mužstvem ruské ligy,které je u nás na soustředění a k závěrečnému zhodnocení,které samozřejmě nebude vzhledem k výsledku celé sezóny vůbec radostné.Hráčům bude upřesněno zahájení letní přípravy. Každý hráč,který je vybrán do širšího kádru pro příští rok v nejstarším dorostu ?A? dostane individuální trénink. plán,který bude měřítkem pro potvrzení nominace do užší soupisky. Kádr současného mužstva,který vzhledem k výkonnosti,předváděným výkonům a vztahu k blšanskému fotbalu nebude stejný,navíc někteří hráči mají i problémy studijního rázu a musejí fotbalovou akademii v Podbořanech opustit,bude doplněn o hráče z ml. dorostu a mužstva ?B? staršího dorostu.Po části letní přípravy bude utvořen kádr min. 18 hráčů + 2 brankářů,kteří budou tvořit st.dorost ?A?,ostatní budou přeřazeni do mužstva ?B?,kde budou mít šanci během podzimu dokázat výkonnost pro A mužstvo. Poděkování patří hráčům,kteří končí v dorosteneckém věku (r.1987),i když ne všichni prokazovali chuť do fotbalu a optimální výkony,což bylo pro trenéra dost velkým zklamáním!Přejme všem,aby v dospělém fotbale uspěli a prokazovali dobré výkony a fotbalovost,ke kterém se naučili právě v FK Chmel Blšany. Některé hráče,a nejen končící ve starším dorostu,se již snaží kontaktovat (především přes trenéry a vedení) jiné ligové oddíly,takže je to sice vizitka asi ne úplně špatné práce,ale výsledek celého týmu v tomto roce je velkým zklamáním.

Velké poděkování patří i mému asistentovi L.Podroužkovi,který se po celou sezónu snažil dávat fotbalu také všechno,ale bohužel,z lavičky není vždy možnost své myšlenky a představy přenášet na hřiště,když si hráči uvědomují své chyby až pozdě,ale hlavně je někteří pravidelně opakují v příštích zápasech !

S blížícími se dovolenými a koncem soutěže 05/06,která měla pro Blšany hořkou příchuť při pohledu na konečné tabulky v kategoriích od můžu po dorosty,bych chtěl poděkovat všem hráčům i funkcionářům FK Chmel Blšany,vedení fotbal.akademie SOU Podbořany a popřát krásný odpočinek a dovolenou,a přát si,aby další výsledky byly daleko příznivější a mužstva se opět dostala co nejdříve do vyšších soutěží,což je prvořadým úkolem.

V Žatci dne : 20.6.2006

Koutenský P.
trenér staršího ?A? dorostu

FK Chmel Blšany | 24.6.2006 10:51 | 625x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 5.6.2023 19:53:42