FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

FK Chmel Blšany – PFC 1 – 3 (0 – 2)

Pro první vítězství v nové sezoně jsme si vyrazili do městečka mezi zelnými a kukuřičnými lány, někdejších ligových Blšan.

Najman se Šindelářem brání Josefa Němce

Přivítal nás rozlehlý areál s několika perfektně upravenými travnatými plochami a stadion, který stále připomíná zašlou slávu ligových bojů. Útroby stadionu jsou vyzdobeny mnoha fotografiemi slavných hráčů, kteří kdy v Blšanech působili a bránili tuto nejmenší ligovou baštu před nájezdy tradičních klubů. Celková atmosféra na naše mladé mužstvo mocně zapůsobila a spolu s dlouhou cestou a soupeřem, vedeným proslulým kanonýrem Horstem Sieglem a trénovaný internacionálem Josefem Němcem přinesla hmatatelný respekt a nervozitu. Do utkání jsme vstoupili velmi opatrně a iniciativy se ochotně chopilo domácí mužstvo. Siegl hru dirigoval z postu stopera, skvělý gólman Klíma (mj. futsalový reprezentant) mu jistil záda, záložníci Horváth (Příbram, bratr vítěze Superstar) a Dvořák, dále Šmerda, Klinka, Lancz – co jméno, to pojem. Tempo hry bylo poznamenáno úmorným vedrem a domácím stačilo přesně kombinovat a držet míč. Prostoru k takovému způsobu hry měli dost, naši bránili příliš „na volno,“ v soubojích byli pozdě a obraz hry v první půlhodině vyzněl jasně pro domácí borce. Naštěstí pro nás i jim chyběla přesnost v přípravě finální přihrávky, zbytek odvrátili naši obránci a několikrát se vyznamenal i Kobachidze. Z naší strany stojí za zmínku snad jen dvě akce – v 15. minutě Ševčík vystihl přihrávku, pronikl do vápna, dobře přihrál Jiránkovi, jehož střelu obránce srazil na roh. Bernát jej dobře rozehrál, Ševčík se dostal ke střele z 10 metrů, ale i jeho pokus byl zablokován. Ve 24. hodil Jiránek dlouhý aut, míče se zmocnil Bernát a ze strany vypustil pumelici k přední tyči. I výtečný Klíma měl s jeho bombou potíže, ale nadvakrát si s ní poradil! Ve 35. minutě stáhl trenér Pěnička ze hry indisponovaného Jiránka a nahradil ho Jírou. Tento tah se pro vývoj zápasu ukázal jako klíčový. Michal Jíra byl u všech našich gólů, jeho rychlost a důraz na starší protihráče platil. Nejprve důsledně dohrál akci, začínající u Hrma, který křížně vyslal Bernáta, ten z 15 metrů prudce vystřelil, Klíma jen vyrazil a Jíra rybičkou do prázdné brány skóroval. Ve 42. vedeme 0 – 1!!! Druhou ránu domácímu sebevědomí zasadili naši chlapci ve 45. minutě. Hrmo vyslal přihrávkou do souboje Jíru, souboj vyzněl jasně pro Jíru, vzápětí našel ve vápně Dobeše, následovalo kraťoučké posunutí míče a umístěná střela přes několik hráčů zapadla přesně k tyči a zvyšujeme na 0 – 2!!! Přesný rozhodčí Severýn již nechal jen rozehrát a poslal hráče do šaten.

„Spokojen mohu být pouze se skóre, v samotné hře máme velké nedostatky!“  Těmito slovy zahájil trenér Pěnička poločasový rozbor. „Musíme zlepšit pohyb, přistupování k soupeři a důraz v soubojích i zakončení,“ pokračoval.

Soupeř do druhého poločasu nastoupil se změnami v rozestavení, Siegl začal mnohem více podporovat útok a sám se několikrát dostal k zakončení po standardních akcích. Na to, kolik je mu let zaslouží kompliment, zejména přihlédneme-li k úmornému vedru. Například v 60. minutě zatáhl rychlík Klinka míč po křídle, nacentroval do vápna, nastal závar a odražený míč Siegl prudce vypálil, naštěstí vysoko nad. Ihned z protiútoku se Bernát prodral do vápna domácích, skvěle nahrával před bránu, ale Dobeš ve 100% tutovce bránu přestřelil! O několik minut později sám Dobeš nešťastně fauloval domácího borce v pokutovém území, nemohlo následovat nic jiného, než penalta. Míč si postavil Klinka a Kobachidzemu nedal žádnou šanci. V 68. se jednalo o nepříjemný kontaktní gól, 1 – 2. Místo velkého náporu a snahy po vyrovnání jsme byli svědky řady nepřesností na domácích kopačkách a ty jim zákonitě ubíraly síly. V 70. využil Bernát zaváhání obrany a řítil se sám na bránu, jeho parádní ránu Klíma bravurně zlikvidoval. Minutu poté prokázal Siegl zabijácký instinkt, kdy po rohu hlavičkoval pořádnou pumelici k tyči, kde již překonaného Kobachidzeho zastoupil Dobeš a odčinil tak svou chybu. V 72. minutě  zasadil poslední ránu Ševčík. Dobeš vybojoval míč, obešel protihráče a do sprintu vyslal Jíru. Muž zápasu chladnokrevně našel zcela volného Ševčíka, který bez problémů z malého vápna napnul síť za Klímovými zády! 1 – 3 a zápas se už jen dohrál, domácí již na odvetu nenašli síly fyzické, ani morální. V samém závěru se bohužel nechal nešťastně vyloučit Michal Jíra a zcela jistě bude chybět naší ofenzivě v důležitém zápase proti Žatci.

PFC: Kobachidze – Trepera (66. Šindelář), Hrmo, Bílek, Němec – Dobeš, Vlach, Banda, Bernát – Jiránek (35. Jíra), Vlach (78. Najman)

Připraveni byli dále: Řezáč, Valentin, Javůrek a Jícha

Sestava Blšan: Klíma – Lancz, Jelínek, Siegl, Šmerda – Kryštof (69. Kopecký), Dvořák (75. Němec), Horváth, Kalanin – Gruber, Klinka

Branky: 68. Klinka (PK) – 42. Jíra, 45. Dobeš, 72. Ševčík

ŽK: 2 – 3 (2× Jíra = ČK)

70 diváků

Rozhodčí a delegát svazu: Severýn (Praha), Kalenda, Hasíková – Štěpánek

Českodubský Jíra byl u všeho

Blšany – Fotbalisté divizního Českého Dubu získali v Blšanech první výhru podzimu. A to proti soupeři, který má ve svém středu exligové koně Siegla, Josefa Němce, Klímu, Klinku a Šimerdu.

Utkání mělo velkou osobnost v českodubském Michalu Jírovi, který nahrál na všechny tři góly, a navíc byl ke konci vyloučen za zakopnutí míče. „Je to suprový výsledek. Po počátečním respektu se nám dařilo a konečně jsme bodovali. Byl to zápas Jíry, který platil na domácí rychlostí a důrazem. Škoda, že se nechal vyloučit v samém závěru,“ sdělil trenér Martin Pěnička.

Blšany – Č. Dub 1:3 (0:2)

Pětatřicet minut měli navrch domácí, protože hosté měli velký respekt ze jmen protihráčů a také na ně zapůsobila atmosféra exligového stadionu. Kobachidze v brance Dubu se musel otáčet. Ve 20. si na roh naskočil Siegl, ale minul, Klinkova střela o šest minut později také minula, Kalaninům pokus golman hostí vyrazil. Poté, ve 30. minutě trenér Pěnička poslal na hřiště Jíru, aby probudil svůj tým z odevzdanosti. Ve 42. Bernát obešel beka a vystřelil. Jíra šel důrazně do hlavičky a Dub šel do vedení. Dubu se začalo dařit a po souboji Jíry s obráncem dostal míč šest metrů od branky Dobeš, který prostřelil Klímu na 2:0. Po změně stran se opět hra přelévala z jedné strany na druhou, byl to vyrovnaný souboj. V 70. ve skrumáži fauloval Dobeš a byla z toho penalta pro domácí, kterou Klinka proměnil. Tento moment hosty „nakopl“ a Jíra přihrál do gólovky Ševčíkovi. Ten nezaváhal a Dub zvýšil na 3:1. Gólovou hlavičku Siegla vykopával na čáře Dobeš. Na druhé straně přihrál Bernát Dobešovi, jenže ten z pěti metrů netrefil odkrytou bránu domácích. V závěru sice Blšany tlačily, ale jejich nápor byl bezzubý. Nakonec nedohrál Jíra, který po odpískání zakopl míč.

Branky: 70. Klinka z pen. – 42. Jíra, 45. Dobeš, 75. Ševčík. Rozhodčí Severýn, ŽK 1:1, ČK: 90. Jíra (ČD). Diváků: 70. Č. Dub: Kobachidze – Trepera (60. Šindelář), Hrmo, Bílek, Němec – Dobeš, Vlach, Bernát, Benek – Jiránek (30. Jíra), Ševčík (75. Najman).

FK Chmel Blšany | 5.9.2011 3:52 | 713x přečteno