Do Blšan konečně přichází fotbalové jaro!

Přátelský zápas s Jihlavou očima Jaromíra Hykla.

Dlouhá zima končí a já se mohl konečně na vlastní oči přesvědčit co nám přinesla zimní přestávka. Souboj s ambiciózní Jihlavou byl určitě poslední generálkou na jarní soutěžní zápasy. V úterý s Chomutovem už to bude jen menší rozcvička a tak mne sobotní utkání velice zajímalo.

Celkem solidní počasí, které vládlo celý týden se v sobotu zbláznilo. Ráno bylo bílo a na zem se spouštěly velké sněhové vločky. Ještě než jsme vyrazili na stadion hustě pršelo. Naštěstí přestalo a začátek zápasu už byl bez deště. Přesto byl terén nepěkný, měkký, místy louže vody. Ostatně z fotek na ?Blšánkách? je to zřejmé. První půle začala podle mého v nejvíce pravděpodobné sestavě pro mistrovské zápasy: Svoboda – Loos, Zachariáš, Novotný, Rosa ? Andrei, Poláček, Pilař, Krejčík ? Bogdanov, Smejkal. Celkem šest nových hráčů základní sestavy. Co k jednotlivým jarním posilám napsat. Několik mých vlastních postřehů. Postřehů bohužel jen z tohoto jediného utkání, které jsem měl možnost na vlastní oči zhlédnout.

Svoboda ? nezávidím trenéru Bičovskému. Bude těžké vybírat jedničku. Svoboda mne přesvědčil, že bude patřit k oporám zadních řad. Výhodou proti Filipovi je jeho mohutnější postava a z toho plynoucí větší respekt ve vlastním vápně.

Novotný ? konečně celebrita, po které jsme my fanoušci plakali. Není třeba se rozepisovat. Přehled, pozičnost, respekt, použitelnost při standardkách? Snad mu jen budou scházet v sestavě kvalitnější hráči, na které byl ve svých předcházejících působištích zvyklý. Na některé jeho nápady nebyly odpovídající reakce spoluhráčů.

Rosa ? dle mého názoru bude stabilním hráčem sestavy. Hbitý, razantní obránce s tahem na branku. Určitě jsme takového hráč potřebovali. Hraje bez respektu, jisté zákroky?

Pilař ? u něho jsem trochu rozpačitý. To co jsem o něm četl a slyšel ve mne vytvořilo trochu jiné představy, než to co jsem viděl v sobotu na hřišti. Předpokládal jsem jeho vůdčí úlohu ve středu hřiště, motor a mozek akcí, který mezi našimi mladíky schází. Bohužel ten poločas, který jsem ho viděl v akci mne nepřesvědčil. Těším se, že mistrovské utkání v něm vyvolá větší hráčskou euforii a bude plnit tu úlohu, kterou v mužstvu má a kterou jistě plnit dokáže. Nadále se na něho dost spoléhám.

Andrei ? tohoto maličkého hráče jsme už v blšanském dresu viděli. Je šikovný, technický, rvavý. Říká si o míče, nabíhá do volných prostorů. Nebojí se větších a silnějších obránců. Bohužel příliš mnoho ofsajdových pozic, které však podle mého vyplývaly z pomalé a málo nápadité hry záložní řady.

Smejkal ? posila útočné řady. Nastoupil na celé utkání. Dlouho se rozehrával. Na můj vkus příliš mnoho nepřesností při zpracování dlouhých míčů. Bohužel základ herní činnosti hráče jeho typu. Vysoký pohyblivý útočník, jehož úlohou by mělo být chytat a zpracovávat nakopávané míče pro své hbité útočníky jakým byl v tomto utkání především Bogdanov. Bohužel celý první poločas se mu to nedařilo. Teprve v druhé půlce přepnul na vyšší stupeň a několik akcí vymyslel. To už ale vedle něho hrál Kožíšek, který mně svým výkonem jako vždy zklamal a několik dobrých nahrávek svojí zpomalenou reakcí znehodnotil.

Do druhé půle nastoupil místo Loose a Zachariáše Schüsser a Jamrich. V záložní řadě Pilaře a Poláčka vystřídali Jedinák a Šiml a Lubo Bogdanov pustil své místo, jak už bylo řečeno, Kožíškovi. Do branky se postavil Filip Rada. Hra ve druhém poločase se trochu zlepšila zejména ve středu pole, ale řekl bych že to nebylo zásluhou Blšan, ale spíše Jihlava trochu ubrala a hrála opatrněji a více z obrany. Mně osobně se líbil Schüsser v obraně více něž Losos a Šiml toho dle mého názoru odběhal více než Poláček v první půli. Mimochodem Poláček změnil tak dokonale svoji image, že jsem ho nepoznal a teprve dotazem u trenéra Bičovského jsem si potvrdil jeho identitu. Tímto se mu na dálku omlouvám. Na posledních asi 15 minut nastoupil k utkání další cizinec hráč černé pleti, ale bohužel jeho jméno se mi už nepodařilo ověřit. Za tak krátký pobyt na hřišti si netroufnu hráče hodnotit.

Co říci k celkovému dojmu ze zápasu? Chmelaři odehráli celkem vyrovnanou partii s mužstvem, které chce ještě letos zpátky do nejvyšší soutěže. Přivezlo pravděpodobně všechny hráče základu včetně Vladyky a Faldyny. Pochopitelně přípravné zápasy jsou trochu jiné oproti soutěžním, přesto z nich lze některé věci vyčíst. Myslím si že pro Blšany bude nadále největší problémem vytvářet trvalejší tlak v útoku, připravovat brankové situace a proměňovat je. Obrana je v současné době složena z kvalitních hráčů, kteří si již ve více případech ?čichli? k vyšším soutěží než je druhá liga (Novotný, Jamrich, Zachariáš, Rosa). I když vyrobila některé chyby za které by mohla v ?mistráku? zaplatit, věřím, že její kvalita se vybrousí během několika utkání a pokud nepřijde zranění bude naší silnou stránkou. Líbilo by se mi pokud možno stabilní složení a ne časté střídání hráčů. Záložní řada zůstává téměř ve stejném složení jako na podzim. Pevně věřím v její oživení hlavně zásluhou Pilaře, který snad bude cítit ještě nějakou motivaci pro své výkony. Ostatní hráči už by nemuseli být tolik vyplašení ze soutěže, kterou hrají a jejich forma by měla být stabilnější a vyšší než na podzim. Snad by se mohla zlepšit i sehranost. Bohužel proti Jihlavě to byl chvilkami trochu chaos se spoustou chyb a hluchých míst. No a za úspěchy útočníků se budeme muset holt zase modlit. Smejkal, Kožíšek, Bogdanov, Klasna? nebo snad ještě někdo další? Kdo z nich nám bude dělat největší radost hlavně doma? Tak to si rozhodně netroufám tipnout. Boj o záchranu bude perný. Doufám, že s jarem přijde nejen hezké počasí, ale hlavně radost z výsledků a především postup v tabulce na místo, které nám zachová druhou ligu v Blšanech.

FK Chmel Blšany | 4.3.2007 19:30 | 691x přečteno