FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Daniel Razím: "Je možné se zachránit!"

Po opravdu dlouhé době vám přinášíme rozhovor s některým blšanským hráčem. Naší obětí se stal nejmladší člen kádru, talentovaný mladý útočník a odchovanec Tatranu Podbořany Daniel Razím. 

Nejdříve nám popiš své fotbalové začátky…

Vzpomínám si, že o fotbale jsem se poprvé dozvěděl asi v 1. nebo 2. třídě, přesně si to nepamatuji. Hráli ho spolužáci a mě zajímalo, jaké to je. Tak mě děda s tátou přivedli na první trénink v Podbořanech

V Podbořanech si působil po celý svůj život?

Ano.

Jaký je tedy tvůj největší dosavadní fotbalový úspěch vyjma startu v divizi?

Když to vezmu od přípravky tak můj první velký turnaj byl v Itálii, tam jsme skončili třetí. Potom nejlepší hráč turnaje přípravek ve Vilémově, to byla taková liga, hrála se celou zimu. Pak už jenom asi stojí za zmínku, že jsem od přípravky nastupoval do každé kategorie o rok dřív než jsem musel. Za chlapy jsem poprvé nastoupil v 15-ti v 1.B třídě ústeckého kraje

Nastupoval si vždy jako útočník?

V přípravce jsem byl záložník i útočník, tam to bylo všelijaké. Každý, kdo hrál vepředu, běhal kde byl míč. Ve starších žácích jsem byl útočník. Pak nás chodilo málo a nedařilo se tak jsem musel zastupovat v obraně. Pak nějaký ten rok střední záložník … v dorostu a chlapech už jenom útočník (až na pár zápasů)

Jak jsi se vlastně z Podbořan dostal do Blšan? Přeci jen 1.B třída a divize – to je velký skok… 

Vlastně jsem šel z okresu, my jsme spadli. V tý 1.B třídě jsem sbíral zkušenosti jako teď v Blšanech, nastoupil jsem v pár zápasech vždycky na pár minut. Do Blšan jsem měl jít už v 17 do dorostu, chodil jsem na tréninky už jsme byli i dohodnutý na přestupu, ale trenér mi řekl, že se mi ještě ozve, že neví jak to dopadne v Blšanech. Po prázdninách jsem se dozvěděl, že se dorost zrušil a já zůstal v Podbořanech. Od té doby jsem čekal, až budu trochu starší, abych mohl zkusit blšanské áčko. S Danem Kalaninen jsem se domluvil, ať se zkusí zeptat, jestli by stáli o nového hráče. Oni řekli, že to zkusí a šel jsem s nimi na letní přípravu

A v té si přesvědčil. Věnujme se teď již současné sezóně. Tým začal herně poměrně dobře, v úvodních 5 kolech vyloženě zklamal jen ve Vilémově, obzvláště proti Litoli a proti Žatci sahal po 3 bodech, pak ale přišla série 9 porážek, co se stalo?

Ano, začátek sezóny nás zastihl v dobré formě, hráli jsme dobře útočně, kombinovali. Myslím si, že zlomovým momentem bylo zranění Pilaře, od té doby jsme neměli ve hře takovou jistotu a oporu, co zastupoval. Přestalo se nám dařit, hlavně útočná hra se začala sypat, bohužel jsme si nedokázali vypracovat žádné gólové šance, žádné střely. Soupeře jsme sice přehrávali v poli, ale u vápna jsme byli neškodní. Na zem nás taky srazily zbytečné červené karty, kterých bylo moc.Ještě k tomu Pilařovi, to samé byl Poláček, s ním se to zase vrátilo, ale pak se taky zranil a začalo to nanovo.

Je opravdu kádr Blšan bez těchto opor v současnosti tak slabý a zisk 3 bodů za 14 kol je reálným hodnocením jeho kvality? Vždyť papírově máme na soupisce početnou řádku hráčů s ligovými zkušenostmi. Přes jejich věk by se jejich zkušenosti měly projevit…

Hráči v týmu nejsou špatní, ba naopak kvalitní, ale tito dva hráči byli tahouni, kteří tvořili hru.

A jejich absencí tedy přišla krize, ze které se nedaři vybřednout…

Ano, to si myslím, že to byl ten zlomový bod … skoro ve všech zápasech (tedy až na Vilémov, tam jsem nebyl, protože jsem ještě neměl hotový přestup) se mi vždy naše hra líbila, ale nedokázali jsme vstřelit gól. Kromě zápasu s Českým Dubem a Souší, tam si myslím, že jsme zklamali a vyhořeli na celé čáře.

Zmínil jsi, že Chmel trpí v současnosti obrovskými absencemi a sestava se mění de facto každý zápas. Má to vliv na sehranost?

Ano, určitě, kvůli absenci buď zraněním nebo zmiňované červené kartě tito hráči chybí a sestava se musí skoro každý zápas měnit. Až na pár vyjímek, někteří hráči chodí pravidelně, ale těch je minimum.

Josef Němec se po zápase s Vyšehradem nechal slyšet, že v zimě přijdou noví hráči a záchráníme se. Je to podle tebe ještě možné?

Ano, podle mě je to možné. Sice jsme podzim zpackali nejvíc, jak jsme mohli, ale věřím že divizi zachráníme. Ve srovnání s ostatními týmy si myslím, že v tomto ročníku není žádný velký outsider ani favorit. Každý s každým může hrát vyrovnanou partii, jak jsme tomu ukázali třeba se Zápy, když jsme srovnali v 10 lidech a prohráli až gólem v 85. minutě.

Snad máš pravdu! Teď něco o tvé roli v týmu. V kádru si nejmladší – jaké to je nastupovat vedle hráčů jako je Siegl a Klíma, kteří za sebou mají dost zkušeností i úspěchů?

Pro mě je to velká čest, splnil jsem si sen z dětství … Horst Siegl byl můj nejoblíbenější hráč a můj sen byl si s ním někdy zahrát.

Máš třeba jako nejmladší hráč nějaké speciální povinnosti?

Žádné speciální povinnosti nemám, je to taková stará klasika jako ve všech týmech. Nejmladší většinou nosí věci a takové drobnosti, někdy jsem pro něco vyslán do šatny a tak, ale neházejí všechno jenom na mě.

V posledních zápasech si se zapsal výraznou stopou. Proti Brozanům jsi nastopil jako střídající hráč a do té doby neškodné Blšany začaly soupeře přehrávat. Tvůj kontaktní gól ale k bodům nevedl. Jak se ti hrálo a byl to tvůj nejlepší výkon podzimu? 

Ano, myslím si, že to byl můj nejlepší výkon podzimu. Konečně se mi podařilo dát gól a byl jsem rád, že to nakoplo i náš tým. Moje nadšení ale netrvalo dlouho. Dobrý zápas jsem měl i proti Přední Kopanině, tam jsem bohužel vyhořel na skvělém gólmanovi hostí.

Vepředu si to oživil i v Čelákovicích. Co jsi ale dělal v poslední minutě? 

Tu situaci jsem si promítal snad stokrát v hlavě. Ve vápně se ke mně odrazil míč a já věděl, že okolo mě nikdo není. Bohužel jsem si míč ideálně nepřipravil, navíc na mě dotíral hráč, který se mi chystal skočit do střely. Rozhodl jsem se, že brankáře propálím na zadní tyč, ale míč jsem špatně zasáhl a ten místo k tyči šel přímo na brankáře. Do poslední chvíle jsem si myslel, že mu projde mezi nohama, ale stihl je dát k sobě včas a bylo po šanci.

Vzala to kabina v pohodě?

I přesto, že jsem schytal pár ostrých slov od některých hráčů, myslím si že ano. To k tomu patří, vyjádřili svůj názor na to, jak jsem to měl udělat. Já to beru, muselo se to rozebrat. Před zápasem s Vyšehradem jsem o tom ještě mluvil s Horstem, ptal se mě jestli jsem na to myslel a poučil se.

Kolik bylo dle tebe možné po podzimu získat bodů? Kromě již zmíněného nešťastného začátku sezony a Čelákovic Blšany zahrály dobře první půli na Meteoru, či v Jirnech…

Zklamaný ale zároveň spokojený jsem byl po zápase s teplickým béčkem. Tam jsme vedli 2:0 a během 20. minut prohrávali 4:2, ale nakonec jsme se semkli a dokázali vyrovnat. Bodů jsme mohli získat minimálně 15. Na Meteoru jsme měli vyhrát, smůla že jsme nedali branku, pak si myslím, že bychom se už chytli. Jasně jsme udávali tempo hry a Meteor byl neškodnej, ale pak přišel první gol a na ten jsme nedokázali odpovědět.

O blšanské jarní perspektivě jsme se už bavili – jak vidíš ty sám své působení na jaře?

Tuto otázku zatím nechávám otevřenou o svém dalším působení si musím promluvit s trenéry, protože hostování je jen na půl roku. Nechci dělat zatím ukvapené závěry, nechám si nějaký čas na rozmyšlenou.

Jak v současnosti probíhá taktická příprava před zápasem? Kdo například určuje sestavu?

Sestavu určuje Josef Němec a Horst Siegl, ti samí hráči dělají i taktickou přípravu (standartní situace, obranné a útočné rozestavení atd.)

V kabině jsou asi nejvíc slyšet také výše zmínění hráči, že?

Ano, říkají, co by se mělo zlepšit.

Návštěvy na domácích zápasech jsou tragické. Na Blšany ale pravidelně jezdí fanoušci ven. Registrují je hráči?

Musím s tebou souhlasit, návštěvy doma jsou hrozné. Ano, já osobně si fanoušků všímám a jsem rád, že jezdí i na venkovní zápasy.

Jak si vlastně přišel k fotbalové přezdívce Kozel?

V Blšanech mi tak říká pouze Dan Kalanin a to jenom občas. Moje přezdívka Kozel vznikla asi před 7 lety a používají ji moji přátelé. Není to fotbalová přezdívka, říkají mi tak i na hokeji.

Sleduješ ty nebo jiní hráči webové stránky fkchmelblsany.cz? Co by si na nich zlepšil?

Já sleduju blšanské stránky od začátku přípravy, ale nedokážu říct co by se na nich dalo zlepšit, mně se takhle líbí.

Kde se vidíš fotbalově za 10 let?

To je strašně těžké. Můj sen by byl zahrát si nějakou vyšší ligu než je divize, ale myslím si, že za 10 let se budu fotbalem bavit zase v Podbořanech, kde jsem začínal

Angažuješ se i jako fanoušek? Chodil si na Blšany za ligových časů?

Ano chodil, byl to pro mě ráj. S klukama jsme chodili na dost zápasů, od Podbořan to je asi 6 kilometrů, takže jsme jezdili na kole nebo chodili pěšky. Jsem rád, že jsem měl tu možnost chodit na první ligu

Na jaký zápas vzpomínáš nejraději?

Odmala až doteď jsem byl fanda Sparty Praha ale Blšany jsem měl taky rád. Právě zápas se Spartou, když Blšany vyhráli 3:0, tak jsem byl na druhou stranu i spokojený. Myslím si, že tam debutoval Hübschmann za Spartu, toho si z toho zápasu pamatuju nejvíc

Takže v současnosti v české lize fandíš právě Spartě?

Nejsem až takový věrný fanoušek, nejoblíbenější klub je pro mě Sparta, ale mám rád i jiné české kluby.

 Sleduješ nějakou zahraniční ligu či klub?

 Rád se podívám na premier league. Poslední dobou jsem si oblíbil Stoke.

Je ještě něco, co by si vzkázal blšanským fanouškům?

 Doufám, že budeme moci udělat vše proto, aby se v Blšanech divize zachránila a vy se předvedenou hrou bavili.

 Díky za poskytnutí rozhovoru a hodně štěstí nejen v Blšanech.

FK Chmel Blšany | 23.11.2011 10:10 | 1724x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 29.5.2024 4:21:34