Chmelaři budou hrát v nadcházející sezoně ČFL

Přesto, že se náš klub zachránil ve druhé lize, když skončil na osmém místě, musí   klesnout o stupeň níže do ligy třetí. Licenční komise ČMFS neudělila klubu licenci a   Blšany nakonec samy stáhly své odvolání.

Od pondělí proto začíná příprava na sezonu v ČFL. Trenérem bude Jan Štefko, který vedl v loňské sezoně Siad Most „B“ v divizi. Mezi variantami řešení se v posledních týdnech pracovalo s možností úplného konce fotbalu v Blšanech. Z tohoto pohledu můžeme považovat konečný výsledek jednání za dobrý pro Blšany i jejich fanoušky, fotbal zde bude pokračovat. Hráčský kádr je zatím nejasný a budeme o něm informovat až po začátku přípravy. Zcela nedotčena zůstává mládež.

Příčiny nezískání licence na druhou ligu jsou všeobecně známé a není třeba je zatajovat. Náš klub je zatížen břemenem dluhů, které vznikly v době posledních let působení v první lize. Jejich vytvoření bylo důsledkem nutnosti splnit mnohá nařízení ze strany fotbalového svazu (výstavba umělého osvětlení), ale také bohužel toho, že Chmel nezískal dostatek financí od sponzorů, což bylo podmíněno geografickou polohou klubu (vesnice bez významných firem) a s tím spojeného menšího množství fanoušků. Výchova a prodej mladých hráčů nedokázala rozpočet dostatečně naplňovat, a tak Blšany nebyly schopny plnit všechny závazky.

Fanouška může napadnout, proč se problém vynořil právě nyní, po roční spolupráci s Mostem a působení v levnější druhé lize. Není pravdou, že by se zadlužení klubu zvýšilo či dokonce vytvořilo během poslední sezony. Pravý opak je pravdou, roční spolupráce se Siadem Most byla pro náš klub velmi výhodná, protože Most dodal Blšanům nejen hráče, ale i peněžní prostředky, takže zásadním způsobem pomohl financovat uplynulou sezonu. Je tedy naprosto mylné se domnívat, že příčinou současného stavu je snad navázání spolupráce s Mostem a rezignace na vlastní vyhledávání talentovaných mladých hráčů. Povšimněte si, že arbitráže se po letošní celý rok vedou o závazky z prvoligové doby.

Pokud by byly všechny sezony v minulosti pokryty tak, jako ta uplynulá, klub by do dluhů rozhodně neupadl. Bohužel zátěž vzniklá v prvoligové době je tak velká, že se jí klub nebyl a není schopen zbavit. O možnosti, že Blšany nezískají licenci na druhou ligu, se tak vědělo dlouhou dobu, už na jaře. Klub stále věřil a dělal vše proto, aby hrozbu odvrátil, ale potřebné peníze se sehnat nepodařilo a licenční komise byla nekompromisní.

Nyní se před Blšany otvírá opět nová kapitola, třetiligová. Berme to jako pozitivní zprávu, protože klubu reálně hrozil osud Drnovice, tedy úplný konec dospělé kopané. Takto mohou fanoušci dále chodit do Blšan na fotbal a fandit svému klubu. Již o prvním srpnovém víkendu přivítáme v mistrovském utkání Viktorii Plzeň „B“. Do té doby nás čeká příprava, která by již od pondělí měla běžet podle plánu. Blšanský fotbal žije.

FK Chmel Blšany | 13.7.2007 23:46 | 706x přečteno