Blšany budou příští rok druholigové

Gambrinus liga Víkend přinesl prakticky definitivní stvrzení našeho letošního sestupu do druhé ligy. Formálně to sice stále ještě není zcela jisté, ale teorie, která by nás udržela v Gambrinus lize, je opravdu hodně velkou utopií.

K tomu, abychom i příští rok viděli v Blšanech Gambrinus ligu, je totiž potřeba splnění následujících čtyř podmínek, z nichž nepravděpodobné je splnění každé z nich, naplnění všech čtyř zároveň se rovná výhře jackpotu ve Sportce. Co by nás tedy ještě udrželo v lize?

1. Plzeň by musela prohrát obě utkání v závěrečných dvou kolech, doma se Slováckem a pak na Spartě.

2. Jihlava by také musela prohrát obě utkání – v Ml. Boleslavi a doma se Slavií. To je asi nejsnáze splnitelná podmínka

3. Blšany musejí vyhrát obě utkání, v Jablonci i doma se Zlínem. To je značně nepravděpodobné, vezmeme-li v úvahu, že poslední čtyři zápasy jsme prohráli.

4. Skóre je největší překážkou. Při splnění všech tří předchozích podmínek by se mezi Chmelem a Jihlavou rozhodlo podle skóre, neboť vzájemné zápasy jsou vyrovnané. Jenže Jihlava má teď skóre o 12 branek lepší. Což znamená, že pro srovnání poměru branek bychom například museli porazit Zlín i Jablonec o tři branky a přitom doufat, že i Jihlava obě svá utkání prohraje o tři branky.

Co z toho vyplývá? Že je naše šance na záchranu téměř rovna nule. Vždyť jsme za celou sezonu ani jednou nedokázali dát v jednom zápase tři branky a najednou bychom je měli dát dvakrát za sebou. Schodu tolika naznačených nepravděpodobných okolností opravdu nemůžeme očekávat a tak pojďme přestat ztrápeně věřit v zázraky. Pokud by se přece jen nakonec stalo něco neuvěřitelného a záchrana by se povedla, jistě nám tento článek rádi odpustíte.

Pojďme tedy považovat náš sestup už za hotovou věc a začít hovořit v tomto duchu. Fotbal v Blšanech se vrací na úroveň, v níž se nacházel po většinu času v devadesátých letech. Příští dny a týdny přinesou diskuse na téma změn v klubu v souvislosti se sestupem, o roli Blšan ve druhé lize, o další budoucnosti Chmelu. Otázek je mnoho, na odpovědi je zatím brzo. Náš web vás samozřejmě bude o všem důležitém informovat. Pro fanoušky i osoby pracující v klubu je odchod z první ligy velkým sportovním neštěstím. Právě existence vysokého fotbalu v Blšanech byla to, co většinu fanoušků k fandění Blšanům přivedla. Kdo z nás by kdy fandil Blšanům, kdyby hrály vždy jen nízké okresní soutěže? Asi jen pár místních, občanů Blšan. Ostatní by fandili svým vesničkám a městům.

Nicméně sestup by pro opravdového fanouška rozhodně neměl být povelem ke změně klubových barev. Za prvé- i druhá liga je vysoká soutěž, kterou ochutnala opravdu jen málokterá vesnice velikosti Blšan. I zde budou Blšany nejmenší vesnicí a co víc, budou patrně i nejmenší vesnicí, která kdy v historii druhou ligu měla. Za druhé- kdo se jednou stal fanouškem Blšan, měl by jím zůstat věrný navždy. I kdyby klub sestoupil třeba do té nejnižší možné soutěže, opravdový Chmelař mu i tam bude držet palce a bude mít radost z každé výhry. Sestup neznamená pro fotbal konec. Je pouze poklesem jeho úrovně, snad jen poklesem dočasným. Prostorný a dobře vybavený fotbalový areál v Blšanech je zárukou, že zde fotbal v dohledné době určitě nespadne na běžnou vesnickou úroveň.

Teď nezbývá, než si užít na delší dobu posledních dvou zápasů Blšan v první lize. Bavit se fotbalem, ke kterému neúspěchy patří stejně neodmyslitelně, jako úspěchy.

Na závěr dnešního článku si dovolím citovat z básně Jaroslava Seiferta, která se dá velmi dobře aplikovat i na současné rozpoložení v našem klubu:

"Bílým šátkem mává, kdo se loučí,
každého dne se něco končí,
něco překrásného se končí.
Setři slzy a usměj se uplakanýma očima,
každého dne se něco počíná,
něco překrásného se počíná."

Co dodat? Snad jen FK CHMEL BLŠANY forever !!!

FK Chmel Blšany | 1.5.2006 21:46 | 725x přečteno