Blšanský fotbal letos vyklízel pozice

Takhle letos padal blšanský fotbal Těžko byste hledali v českých fotbalových soutěžích kluby, které zažily horší sezonu než FK Chmel Blšany. Ještě, že je ročník 2005/2006 už za námi. Ročník, během něhož jsme „oslavili“ 60.výročí založení klubu, byl ve znamení sestupů.

Hned šest nedůležitějších týmů totiž padá o soutěž níže! Již počátkem května spadl z první ligy mužský A-tým a severočeská vesnice tak po osmi letech přišla o nejvyšší fotbalovou soutěž. O několik týdnů poté jeho osud následoval B-tým mužů, který v divizi B prožil tragické jaro a nakonec dokráčel až na předposlední 15.místo- tedy k sestupu. Přitom ještě po podzimní části soutěže se Béčko v klidu pohybovalo v horní polovině tabulky- přezimovalo sedmé! Na jaře se ale už nedařilo, tým prohrával a ke konci sezony ani pomoc hráčů A-týmu nebyla nic platná, tým poslední dva zápasy venku prohrál ostudně 0:4… Příští rok by měl B-tým hrát krajský přebor, ale není jasné, zda ho tam klub přihlásí.

Do třetice všeho špatného se stalo až o posledním víkendu sezony – starší dorost A sestoupil z České ligy! Umístil se na 14.pozici a to na záchranu nestačí. Vinou sestupu staršího dorostu A musí jít níže i mladší dorost A, kterému se ale v této sezoně také nedařilo. Oba tak příští rok budou kopat jen divizi. Tam už ale nyní hrají B-dorosty. I ty se tak budou muset poroučet dolů, protože není možné mít dva týmy v jedné soutěži. Celkem tedy klesá šest týmů Chmelu Blšany! Tuto děsivou bilanci těžko vynahrají, že žáci se udrželi v divizi jako nováček soutěže. Přípravky sice zůstávají v přeboru, nedokázaly ovšem obhájit loňská umístění. Pro úplnost dodejme, že mladší žáci B vyhráli okresní přebor, ale… je to jenom přebor, kde hrají ty nejslabší týmy.

Proč zažil tento rok blšanský fotbal takový pád? Na vině jsou samozřejmě hlavně peníze. Vesnický klub bez silných sponzorů má velice těžkou pozici. Nebyly prostředky na zajištění kvalitních a především širokých kádrů u mužů. U mládeže zase byly problémy s přípravou, například v zimě nebyla zajištěna autobusová doprava dorostenců na tréninky. To vše se podepsalo na výkonech a pak i výsledcích všech týmů.

Letos na jaře se vyjednávalo o prodeji klubu do rukou silného investora, ale z tohoto záměru nakonec sešlo. I nadále tak bude muset klub financovat provoz z příjmů od sponzorů, prodeje hráčů a také dalších aktivit, jako je pronajímání sporovního areálu.

Upřímně řečeno, Blšany v sezoně 2005/2006 výrazným způsobem vyklidily pole velkého fotbalu. Příští ročník 2006/2007 je za dveřmi, mužský A-tým už tento týden zahajuje přípravu. Přejeme si především zastavení pádu a znovudobytí aspoň některých ztracených pozic. Pracovníci klubu se o to určitě pokusí, jak jen to bude v jejich silách. Tak nechť je příští ročník lepší, než ten právě skončený!

Sestupy v ročníku 2005/2006 :
MUŽI „A“ – 1.liga > 2.liga
MUŽI „B“ – divize B > krajský přebor