Blšanská mládež v sezoně 2006 /07

Po rekapitulaci celé sezony u mužského A-týmu tentokrát nabízíme i přehled   mládežnických celků Blšan se základním zhodnocením jejich uplynulé sezony.   Zaznamenali jsme jeden postup a jeden sestup.

A – dorost postoupil do České ligy

Po loňském sestupu do divize byla stanovena vize návratu zpět do druhé nejvyšší soutěže. Trenéra Koutenského vystřídal zkušený Oleg Kolman, který se do Blšan přesunul ze Sparty a stal se zde šéfem tréninkové centra mládeže. Starší dorost pod jeho vedením zažil výbornou sezonu, i když na úvod soutěže prohrál v Ústí nad Labem, nakonec se ještě během podzimu dostal na první místo tabulky, právě před Ústí. Na jaře pak už dokázal svůj náskok nejen udržet, ale dokonce výrazně zvýšit a s předstihem si tak zajistit postup! Nakonec vyhrál soutěž s náskokem 15 bodů! V závěru května si navíc dorostenci zahráli na prestižním mezinárodním turnaji ve Francii, kde skončili na 5.místě z 8 účastníků. Ročník hráčů 1988 tímto úspěšně ukončil působení v mládežnickém fotbale.

Mladší dorost pod vedením trenéra Koutenského neměl úplně ideální podzim, kdy se nacházel jen ve středu tabulky. Na jaře však potkala mladíky výborná forma, prohráli jen jeden zápas a v tabulce se posunuli na konečné 3 .místo, za 55 bodů. Hráči ročníků 1990 a 1991 potvrdili, že úspěšnost naší mládeže by měla pokračovat i v dalších letech, kdy budou tito působit ve starším dorostu. I když mladší dorost divizi nevyhrál, stejně postupuje do České ligy, protože o tom rozhodují starší dorosty.

B – dorosty průměrné v přeboru

Starší B-dorost trpěl během sezony především nedostatkem hráčů, což se projevilo i na výsledcích. Ty nebyly moc dobré, na jaře se dokonce chvíli zdálo, že bude hrát Béčko dorostu o záchranu! Nakonec ale vše v pohodě zvládlo, několika výhrami se posunulo ke středu tabulky. Starší „B“ dorost nakonec obsadil 8.místo v tabulce, v příští sezoně někteří jeho letošní hráči posílí A-dorost.

Mladší „B“ dorost tvořili hráči, kteří byli v Blšanech buď nováčky ve fotbalové akademii, nebo hráli v minulém roce ještě v žácích. Zde byl hráčů relativní dostatek, i výsledků dosáhl mladší rezervní dorost lešpích než starší kolegové. Družstvo skončilo na pěkném 4.místě, nevydařil se mu akorát samotný úvod soutěže, což lze ale omluvit nesehraností nově utvořeného týmu.

Žáky potkal sestup do divize

Po dvou letech strávených v divizi bohužel potkal naše žáky opět sestup do krajského přeboru. Starším se po celou sezonu příliš nedařilo, ale především jaro se nepovedlo. Našim klubům nehrála do karet ani vyrovnanost soutěže, ani situace ve vyšší soutěži. Nakonec skončili s 23 body na předposlení 13.příšce a sestupují. O záchranu se rvali do posledního kola, ale na Kladně jen remizovali 0:0, když výhra by stačila k udržení. Nezbývá než věřit, že se žákům podaří v příští sezoně vyhrát krajský přebor a postupit do divize zpátky. Jiný cíl si náš klub v této věkové kategorii ani nemůže dát. Už samotný sestup do přeboru je značným problémem pro výchovu mladých hráčů.

Mladší žáci měli daleko lepší sezonu, ale to z hlediska jejich sestupu vinou starších nehraje roli. Ročník 1994 je v Blšanech velmi silný a úspěšný, tentokrát skončil v divizi na 4.místě. Přitom se v jistou chvíli nacházeli i na 2.místě, ale závěr jara příliš nevyšel. Nyní čeká tyto hráče přechod do starších žáků, kde budou mít za cíl vyhrát krajský přebor a vrátit žákovský fotbal do divize, kam rozhodně ten blšanský patří.

Mimo to máme ještě tým mladších „B“ žáků, ti hrají okresní přebor a každoročně ho pravidelně vyhrávají, povedlo se jim to i v této sezoně. Přece jen se jedná o slabou soutěž, ale pro náročný přechod kluků z přípravky do žáků, navyknutí na velké rozměry hřiště, je to ideální.

Přípravky v přeboru neoslnily

Starší přípravka se nakonec dokázala dostat na konečnou 4.příčku v krajském přeboru, což je rozhodně maximum možného, protože střed tabulky byl mimořádně vyrovanný. Blšany jsou čtvrté se 32 body, ale ještě devátý Siad Most má 30 bodů, tedy jen o pouhé dva méně. S ohledem na kvalitu soutěže to pro klub typu Blšany není zrovna oslnivý výsledek, ale zase to není ani nijak špatná práce. Bilance je vyrovnaná – 10 výher, 10 porážek…

Mladší přípravka dopadla o něco hůře, získala 28 bodů a skončila v kraji na 6 .místě. To je přibližně ve středu tabulky, pod naší přípravkou skončil dokonce i prvoligový Siad Most. Na druhou stranu nad Blšany se umístily například Louny, takže je vidět, že v nejnižších věkových kategoriích není rozhodující, o jak velký klub se jedná. Je tedy hlavně důležité, že se přípravka drží v nejvyšší možné tj. krajské soutěži.

Výsledkem smíšené pocity

Mládež musí hodnotit sezonu jako relativně úspěšnou. Podařilo se vrátit starší dorost zpět do České ligy, což je klíčová událost, která umožňuje pokračování kvalitní výchovy fotbalistů i v dalších letech. Díky tomu zůstává smysmluplná činnost fotbalové akademie v Podbořanech i pro další roky. Bohužel, radost kazí sestup žáků do přeboru. To je ohrožením pro další léta, neboť současný neúspěch žáků se časem projeví i na dorostenecké úrovni, kam žáci přecházejí. Aby se následky minimalizovaly, je třeba okamžitý návrat zpět do divize.

Úkoly pro další sezonu jsou tak v Blšanech už teď jasné – udržet dorostence v České lize, v ideálním případě se pokusit protlačit „B“ dorosty do divize, vrátit žáky z přeboru zpátky do divize a udržet přípravky v horní polovině krajského přeboru. Snad se bude dařit cíle naplňovat. Na novou sezonu se mládežnická družstva budou připravovat už v průběhu července. Problematické dění okolo mužského A-týmu by nemělo chod mládeže vůbec ovlivnit. Šéfem tréninkového centra mládeže i nadále zůstane pan Oleg Kolman. Přejeme příjemné prožití prázdnin a od srpna zase hodně úspěchů na trávnících!

FK Chmel Blšany | 1.7.2007 15:25 | 810x přečteno