FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Zemřel František Chvalovský senior

Blšany zasáhla smutná zpráva. Dne 25.1.2006 zemřel ve věku 75 let Fratišek Chvalovský senior, uznávaný chmelař a otec nejvýznamnější osoby místního fotbalu.

Fratišek Chvalovký starší se narodil 30.listopadu 1930. V době založení fotbalového klubu mu tedy bylo 16 let. Nikdy nestál v klubu na předních místech, měl však na jeho růstu nemalý podíl. Podporoval syna ve snaze dostat blšanský fotbal na co nejvyšší příčku, byl mu rádcem, konzultantem, ale i nekompromisním oponentem. Jestli se v životě používá termín „šedá eminence“, tak právě zde tento termín v dobrém slova smyslu vystihuje realitu.

A jestliže se našim fotbalistům říká podle názvu klubu „Chmelaři“, tak o panu Chvalovském toto platilo dvojnásobě. On byl totiž chmelařem opravdovým, neboť se věnoval i samotnému pěstování chmele. Stal se jedním z nejlepších českých chmelařů, do nedávna byl předsedou chmelařského družstva v Žatci. Ve svém životě obdržel několik vyznamenání právě za pěstování chmele a jeho šlechtění. Významně také přispěl k proslulosti chmele pěstovaného v okolí Blšan.

Jeho smrt přišla naneštěstí v době, kdy Blšany slaví právě 60.výročí svého založení. „V klubu jeho odchod cítíme jako velkou ztrátu. Bude nám chybět.“ sdělil k této smutné události současný výkonný ředitel Blšan, JUDr. Jindřich Rajchl. Ten se přitom pravidelně přátelsky stýká s jeho synem, Fratiškem Chvalovským mladším, bývalým předsedou ČMFS. Vnuk pana Chvalovského seniora, Aleš, je pak v současnosti kvalitním brankářem, který za Blšany odchytal mnoho zápasů a nyní působí na Kypru. Rod Chvalovských je tak s fotbalovým klubem spjat dodnes.

Toto úmrtí je pro Blšany ztrátou především z morálního hlediska, samotný chod klubu samozřejmě neovlivní. Přejme si a snažme se, aby Chmel Blšany pokračoval úspěšně ve svém dílu, na jehož vzniku se sám František kdysi také podílel. Právě tak by si to určitě přál…

Pohřeb zesnulého Františka Chvalovského se koná zítra, tj. ve středu 1.2. od 11:30 v Podbořanech. Snad až symbolicky zní fakt, že právě v tom čase budou hrát fotbalisté Blšan přípravné utkání s Bohemians 1905…

FK Chmel Blšany | 31.1.2006 18:26 | 1636x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 1.10.2023 8:35:53