FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Z Archivu : Budou hrát Blšany fotbal ?

Blšany – Pohádka o vesnickém fotbale v nejvyšší soutěži skončila.

Jeden z nejkrásnějších přírodních fotbalových areálů v Čechách s osmi travnatými hřišti, hotelem, rehabilitační linkou a posilovnou, kde má stále ještě sídlo FK Chmel Blšany, dnes působí chmurným dojmem. Ač není potažen černým suknem, ani tu nevisí vlajky na půl žerdi, smutek vyzařuje snad ze všech koutů. Pesimisté tvrdí, že tu právě umřel zdejší fotbal, hrstka optimistů občas přijde nakouknout, jestli někdo nepřinesl živou vodu.

Několikaleté úsilí o záchranu v I. lize vyčerpalo Chmelaře tak, že si na předloňský sestup z nejvyšší soutěže posvítili ze stožárů umělého osvětlení, které museli postavit. A za více než deset milionů. Už předtím zbourali a přestavěli staré kabiny, provozní budovy. Z nařízení rozšířili hřiště na evropské parametry. Osvětlení použili jen třikrát, pak nebyly třeba. A po osmi letech FK Chmel sestoupil z I. ligy. Ve druhé nejvyšší soutěži se ohřál jedinou sezonu. Přestože skončil v polovině tabulky, do další sezony nedostal profilicenci.

Administrativně spadl klub do třetí nejvyšší soutěže. A nyní po půlroce v ČFL přezimuje na posledním místě. Smutný osud. Jenže to ještě zdaleka není konec. K udržení naděje na záchranu chybějí body, horší je, že chybějí i hráči, neřku–li fotbalisté. Pokud je tu něčeho příliš, jsou to dluhy. A ty už nejsou v řešení fotbalového klubu, ale v rukou konkurzního správce.

Na hranici katastrofy

Smutný osud. Nepřivolaly ho však sudičky, ani to nebyl trest za rozmařilost. Blšany přece hrály nejvyšší soutěže s nejnižším rozpočtem ze všech účastníků. A tady ve skromných podmínkách získávali jméno a pak šli do světa takoví fotbalisté, jakými jsou brankáři Petr Čech, Aleš Chvalovský, další mistři Evropy 21 Václav Drobný, Jan Šimák, či Jakub Bureš, Petr Trapp, legendy typu Patrika Gedeona a další. Ať už měly další věci jakékoliv příčiny, dnes je situace na hranici katastrofy. Klub nemá peníze ani hráče. A odvetná část ČFL klepe na dveře.

Přijde opět pomoc ze severu?

Stejně jako Chmelařům po sestupu pomohl FK SIAD Most a doplnil mužstvo pro podzim do třetí ligy, se očekává pomoc ze severu i nyní. „Vše se odvíjí od přestupu Patrika Gedeona. Za něj bychom chtěli do Blšan náhradu v kvalitě a také kvantitě,“ přeje si sportovní ředitel Zdeněk Kovář. Jednalo se o tom v pondělí v Blšanech i v úterý v Mostě. „ Otázky kolem Patrika je třeba dořešit do pátku, neboť I. liga začíná už příští týden.“ Blšanští mají zatím odsud slíbené hráče, kteří tu buď vyrostli, nebo již působili, Zachardu, Čonku, Krejčíka, Trupa, či Klasnu. Mají zájem i o další hráče a to nejen z Mostu, ale i Teplic, Ústí či Kladna.

Na příchod hráčů čeká i Luboš Zákostelský, který po Čáslavi a Jihlavě je ochoten pokračovat ve své trenérské práci právě tady, kde svého času také sám hrával. A očekává pomoc od další exblšanského hráče Stanislava Salače, který je dnes sportovním ředitelem v Mostě a jezdí do Blšan na všechny zápasy. „Nemůžu jinak, než udělat všechno pro to, aby Blšany na jaře pokračovaly v ČFL. A to tak, aby soutěž nejen odehrály, ale aby bojovaly o záchranu. I když vím, jak to bude těžké," řekl Zdeněk Kovář, který hrával i řediteloval jak v Teplicích, tak v Blšanech.

Mužstvo FK Chmel, které mělo hrát zimní turnaj v Mostě, tam má zatím odložené tři zápasy, ale je více než jisté, že je už nesehraje podobně jako ty zbývající. Nikdo však neřekl, že Blšany nenastoupí v polovině března k zahájení jarní části ČFL. Ve třech zimních turnajích nastupují zatím blšanské dorosty, které se postupně v rámci přípravy zůčastňují i svých soustředěních.

Autor: Jaroslav Kubíček

FK Chmel Blšany | 17.4.2014 13:47 | 1042x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 2.6.2023 18:14:44