FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Rozhovor s věrným fanouškem

   Náš kmenový komentátor domácích zápasů Jaromír Hykl z Vroutku pro vás na závěr podzimu připravil pro změnu tentokrát rozhovor s jedním z věrných fanoušků FK Chmel Blšany. S jeho názory se můžete setkávat na stránkách již delší dobu ? vystupuje pod jménem Chřestýš.

Často vás vídám na tribuně při domácích zápasech. Jak dlouho již na Blšany chodíte?
Začal jsem chodit v sezóně 1991–92 a pravidelně od roku 1992. To se hrála tenkrát stejná soutěž jako se v Blšanech hraje dnes ? ČFL.

Takže můžete srovnávat!
Srovnávat bych mohl, to ano. V ročníku 1992/93 FK Chmel ČFL vyhrál a postupoval do druhé ligy. Mužstvo se vezlo na postupové euforii. Nepostrádalo velice kvalitní hráče, kteří předváděli skvělé výkony a bylo radost do Blšan jezdit. Jen připomenu Kostelníka, Radu, Hrušku, Vinše, Hogena, Vonáška, Fujdiára. Kapitánem byl Jindra Bureš z Vroutku a trenérem pan Cipro. O diváky nebyla nouze a všichni se těšili, že mužstvo půjde dál. Doma se neprohrávalo a hosté dostávali příděly? Čtyři, pět branek na zápas nebylo nic zvláštního!

A co současnost?
Dneska? Kromě Patrika Gedeona je v kádru jen málo fotbalistů, kteří mají výkonnostně na ČFL. Zacharda, Wilfrid, Bednář možná Klasna a to je asi tak všechno. Odpovídají tomu i výsledky. A pochopitelně návštěvnost. Teď nikoho nic do Blšan netáhne. Počítal jste nás dneska? Kolik nás bylo, 50? Za celý podzim pět vstřelených branek. Z toho doma dvě! Já osobně jsem zrovna na zápase s Vyšehradem nebyl a tak jsem se na podzim neradoval ze vstřeleného gólu ani jednou!!!!! Ještě chcete srovnávat?

No raději ne. A proč sem ještě pořád chodíte vy?
Víte tu otázku si kladu zvláště v poslední době velice často. Dlouhých patnáct sezón jsem vcelku pravidelným návštěvníkem domácích zápasů. Nedělní dopoledne v Blšanech bylo pro mne vždy velice příjemnou chvilkou a zpestřením všedních dnů. Mám s fotbalem v Blšanech spojeny mnohé krásné fotbalové zážitky. Vždycky jsem se snažil prostředky dostupnými obyčejnému fandovi mužstvu pomáhat, podporovat ho a bojovat za právo venkova na nejvyšší fotbalové soutěže. Mám se teď na všechno vykašlat a se svěšenou hlavou někde vzdychat a vzpomínat? Mám mužstvo teď, když je ve srabu a kdy se mu vůbec nic nedaří opustit? Nechat ho padnout do hlubin krajských soutěží a nejezdit na fotbal do Blšan nebo jezdit jinam? Zatím na to nemám to srdce ani svědomí. Zatím možná trochu naivně věřím, že tam zase já a nejen já budeme jezdit rádi a že se ještě dalších fotbalových radostí s chmelaři dožijeme.

Co myslíte, že by se mělo stát, aby se mužstvo odrazilo na cestu zpátky?
Těžko říct. Asi nějaký zázrak, ale ty se, jak známo, nedějí. A v Blšanech poslední dobou už vůbec ne!

Přesto ale máte jistě určitou představu.
Mám, ale je to asi spíš přání a naděje. Mezi fanoušky se hovoří o možném vstupu nějakého sponzora, který by byl ochoten finančně vypomoci. Na kolik je to pravděpodobné, nevím. Získat peníze je určitě to, oč tu běží. V souvislosti s tím je třeba mužstvo výrazně posílit na všech postech. Určitě se nepovede to, co se povedlo v loňské druholigové soutěži, když přišli v zimě Svoboda, Novotný a Pilař. Ale bez zkušených kvalitních hráčů se záchrana soutěže nemůže podařit. Vidíme jak se trápí Gedeon, když nemá s kým hrát. Jeden voják armádu neudělá a válku nevyhraje. Bohužel i Patrik asi zvedne na jaře kotvy. Do podzimu se nastupovalo bez jediného přípravného zápasu. Snad se funkcionářům podaří v zimě zabezpečit takovou přípravu, aby mužstvo nevypadalo tak, jako teď v podzimní části.

Shrnuto tedy ? peníze, posily a kvalitní příprava = záchrana?
To je pochopitelně jasná rovnice do které se musí dosadit všechny hodnoty. Jinak se s ligou loučíme. To jsem si jist.

Budete v hledišti na jaře i když se podmínky o kterých mluvíte nepodaří realizovat?
Říkal jsem si, že jestli do jara vyběhne stejný mančaft se stejnými podmínkami, tak na to kašlu. Ale jak se znám budu už od začátku března nervózní jako sáňky v létě a na prvním zápase budu klepat kosu na tribuně. Ale teď jsou čtyři měsíce pauzy a kdo ví co se za tu dobu seběhne.

Myslíte, že současný kádr soutěž neudrží?
Podívejte se jen na to poslední domácí utkání. Obrana je složena ze dvou dorostenců a jednoho ještě loňského dorostence, jejichž jedinou devizou je chuť hrát. To nestačí. Heinc (22), který by měl své spoluhráče v obraně dirigovat je z nich skoro nejhorší. Co zákrok to faul. Kiksy. Všichni mlčí, nikdo neorganizuje. Při prvním gólu (nedělní zápas s Ústím) v naší brance byli kolem střelce asi čtyři naši a přihlíželi. Dluznievski je ležérní a riskuje. Na takový způsob hry ještě zdaleka nemá. Ani věk a hlavně ani zkušenosti. Takovou hru si mohl dovolit Rada, Juraško, Novotný?

Obrana v posledním zápase sezóny dost chybovala a to si myslím, že soupeř byl ?hratelný? a tříbrankový rozdíl není úplným obrazem dění na hřišti. Co říkáte záloze?
Záloha? Rulf byl dneska v mužstvu zbytečně. Nic nevymyslel a jenom kazil. Byl na vystřídání již po deseti minutách. Břečka běhal, ale celkem zmateně bez myšlenky a tak na hraní zůstával Gedeon a Čonka. To nestačí. Divím se, že za této konstelace si mužstvo vytvořilo asi tři situace ze kterých mohl být eventuelně gól.

Ani se už neptám na útok?
Útok již několik zápasu neexistuje. Klasna se trápil a Trup ve druhé půlce byl ještě horší než on. Jediný kdo alespoň vystřelí je Gedeon. Ovšem nesmím zapomenout na Bednáře. Myslím, že ten jediný v neděli odvedl to, co se od ligového hráče čeká. Kromě samozřejmé bojovnosti i kus fotbalového umění a předvídavosti. Nedovoluji si hodnotit Gedeona. Jak už jsem řekl jeho výkon je limitován spoluhráči a určitě má ještě na to hrát v lepším klubu a v lepší soutěži. Přeji mu to, ale raději bych byl kdyby zůstal. Stejně tak bych si přál, aby zůstal Zacharda. Dneska chytil tak tři tutovky. Možná víc. Ale bohužel (pro Blšany) je na tom stejně jako Gedeon. Určitě by měl chytat vyšší soutěž. Brankáři z Blšan mají nastartováno do světa ? Chvalovský, Čech, Daněk ? a teď Zdeněk Zacharda. Ještě o něm uslyšíme!

A co trenér?
Nechtěl bych být v jeho pozici. Šel určitě do Blšan s jinou představou a nedokážu posoudit jakou měrou se podílí na současné pozici mužstva. Osobně si myslím, že s tou partou, kterou má k dispozici, včetně problémů se zraněními neměl na to, aby něco vymyslel a zachránil. Jakým způsobem ?žije? s mužstvem v kabině a na tréninku to nevidím a myslím si, že na jaře půjdeme do bojů s jinou lavičkou. Trochu tomu nahrává i to, co bylo vidět na lavičce při nedělním zápase.

Co bylo vidět?
Mužstvo podle mne nekoučoval pan Štefko, ale jiný muž. Šéftrenér mládeže pan Oleg Kolman.

Nemyslíte, že by pomohlo mužstvu zorganizovat podobnou akci jako ?Družstvo fanoušků Bohemians 1905??
Nevěřím tomu, že by se v našem regionu dalo něco podobného uskutečnit a že bychom našli dost fanoušků, nebo tolik solventních fanoušků, jako se našlo u klokanů. Nehledě k tomu, že sám si osobně myslím, že celá ?transakce? okolo klubu Bohemians a Bohemians 1905 nebyla až tolik transparentní a ?čistá? a že je okolo ní spoustu pochybností. Nevěřím tomu, že něco podobného by Blšanům prošlo a bylo realizovatelné.

Chcete něco vzkázat našim fanouškům?
Jistě. Jsem rád, že se mezi fanoušky nepočítají jen těch několik desítek skalních, kteří chodí fandit na domácí stadion nebo na hřiště soupeřů, ale že je jich mnoho po celé republice. Těm bych chtěl vzkázat, aby nevěšeli hlavy a neztráceli naději v lepší budoucnost. Věřme společně, že se dočkáme vzkříšení staré zašlé slávy a že naše věrnost klubovým barvám bude náležitě oceněna a pocítíme zadostiučinění. Bojujme proti malověrnosti a držme palce aby se kolo osudu už pomalu zastavilo a začalo se točit opačným směrem. Doufejme, že ti, kteří drží otěže klubu ve svých rukách udělají vše proto, aby firma FK Chmel Blšany zase něco v našem fotbale znamenala. Snad nehodí flintu do žita a budou mít na paměti přání nás fanoušků z celé republiky. No a těm, kteří ještě pořád chodí fandit do Blšan, těm vyjadřuji svůj velký obdiv a úctu. Zejména té starší generaci, která již s blšanským fotbalem zažila hodně a přesto s ním zůstává i v současné těžké době. Napište tam, že jim moc děkuji a že tohle je podle mne ta pravá láska ke klubu.

Děkuji za rozhovor a naviděnou 23.3.2008 v Blšanech. Přijede Sparta!
Naviděnou. Těším se, že konečně uvidím první gól v síti soupeře na našem hřišti a že mi kluci tu podzimní brankovou dietu bohatě vynahradí. Takže – GO, GO BLŠANY!

Pokud máte ještě nějaké otázky pro Chřestýše i vy, můžete využít našeho webu a zeptat se ho na to, co vás zajímá.

FK Chmel Blšany | 21.11.2007 8:26 | 755x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 1.10.2023 7:38:16