FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Na ligu dorostu máme, věří blšanský rodák Poborský

   Osud jako by mu fotbal přímo vnutil. Nosí fotbalem proslavené příjmení a narodil   se ve fotbalem proslavené obci. Osmnáctiletý rodák z Blšan Zdeněk Poborský si už   zahrál ČFL za A-muže, ale letos bude hlavně pomáhat staršímu dorostu v kvalitní   České lize.

Poborský začal s fotbalem v Blšanech roce 1993, když mu byly 4 roky. Tehdy klub postupoval ze třetí ligy do druhé. Dnes se píše rok 2007. Blšany zažívají přesně opačný proces. Mezitím prožily v uplynulých 14 letech mnohé, dobré i špatné. Celou tu dlouhou dobu v klubu Poborský zůstával, nikdy nehrál za jiný tým. Z malého předškoláka se přechodem přes všechny mládežnické kategorie stal dospělý mladík, který si před týdnem zahrál mužskou ČFL. Pro tuto sezonu je ale jeho prioritním úkolem pomoci staršímu dorostu, v němž letos končí, k záchraně České ligy, kde jsou Blšany nováčkem po postupu z divize.

Našemu webu poskytl těsně před startem dorostenecké soutěže rozhovor…


Ještě na jaře si kopal v Blšanech za starší dorost ?B? v krajském přeboru, teď tě čeká hned Česká liga. Docela velký skok, nejsi z toho trochu nervózní?
Nene, nejsem vůbec nervózní… vim, co mě čeká.. před dvouma rokama, když se padalo, jsem si tam taky pár minut zahrál, a myslím, že to nebude zas takový skok, navíc máme v týmu dobrou partu, možná to, že nás je zatím jen 14 nebo 15, nám pomáhá udržet si týmového ducha a cítíme se spolu dobře, ted už to jen dát do hry.

Ale 14–15 není moc hráčů, nemůže to, že je kádr úzký, sezonu negativně ovlivnit?
Nene, myslím, že to ještě v následujícich 2–3 týdnech o 2–3 hráče rozšíříme, teď se k nám připojil taky z „B“ dorostu Tomáš Horvát. Takže s hráčema by neměl být problém.

Letní příprava se vám jako týmu ale moc nepovedla, utrpěli jste výrazné porážky a hra nebyla nejlepší. Porazili jste jen divizní celky z Rakovníka a Prazdroj Plzeň. Čím to podle tebe je? Chybí hráčská kvalita?
Nene, tím to určitě není, každý hráč v našem týmu má své kvality, které si myslím na českou ligu stačí, myslím, že to bylo tím, že náš tým spolu nehrál dost dlouho a nebyli jsme sehraní, natož celky jako je Jablonec nebo Sparta, tak tam ti kluci spolu hrají už od mládežnických družstev a na jejich hře je to znát, věřím, že teď v Jablonci ukážeme, že se můžeme i s takovými týmy měřit.

Takže jsi přesdvědčen, že dorost Blšan na ligu má…
O tom nepochybuju.

Nicméně vyšší cíle než záchranu si asi nedáváte, nebo snad ano?
Pro tenhle rok asi vyšší cíle než soutěž udržet nejsou. Ale byli by jsme rádi, kdyby jsme hráli ve středu tabulky a neměli problémy…

Hned v prvním kole to ale budete mít těžké, do Jablonce zřejmě jedete pro bod, že?
Bodík by byl zlatý, nikdo nám asi nevěři po tom přáteláku s nimi (Blšany v přípravě prohrály s Jabloncem 0:6), ale každý by si měl uvědomit, že jsme s nima hráli vyrovnaný poločas, pak se naše hra rozpadla jednim gólem, tomu se tam budeme chtít vyvarovat a soupeře zaskočit, myslím, že by nás Jablonec mohl i podcenit.

V létě byla v Blšanech dost komplikovaná situace u mužů. Neovlivnilo to i dorostence? Neprojevila se nejistota třeba tím, že by někteří z vás chtěli z Blšan kvůli Áčku odejít?
To určitě ne, ti co sem chtěli jít hrát do dorostu, jako že opravdu chtěli, sem šli a nekoukali jak jsou na tom muži, kdo ví, třeba někteří z nich zrovna budou za chlapy příští rok hrát a snažit se je dostat zpět tam kde byli.

Někteří dorostenci včetně tebe musí A-týmu, kde je málo hráčů, vypomáhat i v ČFL. Bereš to jako oslabení pro dorost, nebo naopak možnost získat zajímavé zkušenosti, jež se i v dorostenecké lize mohou uplatnit?
Tak určitě nějaké ty zkušenosti se dají přenést, a hlavně si můžem zase vyzkoušet něco nového, dokonce poznat i hráče jako je Patrik Gedeon, který tu ligu vlastně vykopal.

O víkendu už ale běží obě soutěže, nebudete tedy oslabení v Jablonci kvůli Áčku?
Ne, to určitě ne, pro nás je teď duležitý dorost, áčko by měla být nadstavba a navíc by do áčka teď měli přijít nějaký nový hrači na hostování, takže by se to mužstvo mělo doplnit, ani nevíme, jestli z nás vůbec někdo v neděli za áčko pojede.

Mimochodem ty už máš s mužským fotbalem zkušenosti z loňské sezony, kdy jsi chodil za libočanské Béčko hrát přebor. Myslíš, že ti to fotbalově výrazně pomohlo? Dokonce jsi v jednom zápase dal hattrick…
(smích) No nevím jestli mi to pomohlo, to uvidíme v letošní sezoně, ale byl jsem rád, že jsem si tam mohl chodit zahrát, potkal jsem tam dobré lidi a někdy jsem si i přivydělal nějakým tim výtězstvím.

Jaké jsou vlastně Tvé fotbalové ambice? Chtěl by jsi se někdy fotbalem živit?
No tak kdyby to šlo, tak jo, ale uvidíme po téhle sezoně, duležitý je pro mě ted hlavně udělat si maturitu. Ale je to sen každýho fotbalisty, aby se živil tím, co ho baví.

Máš fotbalově proslavené příjmení, dokonce hraješ často i stejný post, jako hrával Karel Poborský. Srovnává tě s ním okolí často?
Nene, vůbec…

A považuješ svého jmenovace třeba za fotbalový vzor, jaký na něj máš názor?
Jako myslím si, že byl dobrý fotbalista, hodně toho ve fotbale dokázal, taky kdo si zahrál za Manchester United, že… ale můj fotbalový vzor je někde jinde, líbí se mi Honza Šimák, nebo Tomáš Rosický, jinak se mi taky líbí Samuel ETO.

Navíc pocházíš z fotbalem proslavené obce. Když si začínal s fotbalem, bylo to i díky místu narození, nebo svému jménu?
Spíš kvůli tomu, že mě táta často bral na fotbal a ta hra se mi asi líbila, tak mě táta ve 4 letech poprvé přivedl k připravce a já začal hrát. A zůstalo mi to až doteď.

Jako rodák můžeš posoudit, zda panuje v Blšanech velká hrdost na fotbalovou minulost, nebo je to obyčejným lidem v městečku lhostejné, co se zde podařilo?
Tak lidi tu byli rádi, že se tu ta liga hrála, vždyt tu také nic jiného ani nebylo, určitě by byla většina ráda, kdyby se sem liga někdy znovu vrátila.

A víš, kdy naposledy hrál za A-muže Blšan nějaký rodák z obce, na jaké to bylo ještě úrovni? V první lize určitě ne…
No to určitě ne a ani si nepamatuju, ale myslím, že tu kdysi hrál můj soused od naproti, pan Zbyň.

Jak vidíš budoucnost fotbalu v Blšanech? Věříš, že se sem ještě někdy vrátí profesionální soutěž?
Byl bych rád a taky bych se toho rád dožil, ale veřím že se to tu za pár let dá do kupy, hlavně ať se nesestoupí z ČFL, to by pak už byl asi konec.

Tak snad se ti přání splní a budeš u toho. Díky za rozhovor a hodně štěstí ve startující sezoně!

Zdeněk Poborský na loňském MS v Německu, kam přijel podpořit české barvy.

FK Chmel Blšany | 9.8.2007 0:59 | 1247x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 1.10.2023 8:32:43