FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Blšany v 1.lize. Proč a komu to vadí?

FK Chmel Blšany Nemají nás rádi. Pro běžného českého fotbalového fanouška je slovo Blšany skoro nadávkou. Existence nejvyšší soutěže v chmelařské vesnici je vnímána jako jeden problémů českého fotbalu.

Osm let už Blšany hrají Gambrinus ligu a po celou dobu se ozývají hlasy, že do ní náš klub nepatří, protože první liga by se měla hrát pouze ve městech. Na vesnici se nenajde tolik spozorů a tak klub těžce shání peníze na 1.ligu. To je skutečnost. Ale komu to vlastně vadí? Není spíš naší ctností, že jako klub dokážeme hospodařit s menším množstvím peněz než jiné kluby a přitom se výkonostně držet mezi nimi? Že je zde finanční síla nahrazována prací každého jedince, to je věc, na kterou můžeme být hrdí. A nebýt mnohých úředně nařízených výdajů na modernazaci stadionu, bylo by jistě více peněz na hráče a tudíž na lepší fotbal. Nařízení o výstavbě umělého osvětlení nás stálo několik klíčových fotbalistů. A mimo to; je lepší mít peněz méně, než je vydávat na podivné kapříky proměněné ve výhodně odpískané sporné penalty v nastavených časech…

Říkat, že Blšany mají v české lize nejméně fanoušků, je také hodně ošidné. Průzkumy na toto téma, pokud je mi známo, neexistují. A odvolávat se na návštěvnost diváků při zápasech je nevhodné proto, že zdaleka ne všichni fandové chodí přímo na stadiony. A mezi blšaňáky je hodně těch, jejichž srdce bije pro klub, ale vzhledem ke geografické vzdálenosti jejich bydliště od Blšan nemohou navštěvovat všechna domácí utkání, někteří se do Blšan dostanou jen svátečně, jiní vůbec. Sám se mezi takové řadím a znám mnoho dalších, kteří jsou na tom stejně. Zatímco baníkovce najdeme v Ostravě a jihlaváky v Jihlavě, fandové Blšan jsou rozprostřeni po celé zemi. Je hodně lidí, kterým je právě taková obyčejná vesnička v elitní fotbalové soutěži sympatická a proto jí fandí.

Pokud by jsme vycházeli čistě z počtu fanoušků na stadionu, můžem také říci, že návštěvnost fotbalu u nás není špatná ve srovnání s kluby z velkých měst, které většinou nemají diváků o mnoho více. A dovolím si kacířské srovnání s českou reprezentací. Ta se probojovala na MS ve fotbale, kde startuje 32 nejlepších zemí světa. Těžko najít českého fanouška, který by si nepřál přítomnost České republiky mezi nimi. A to přesto, že v našem 10-milionovém státu určitě není tolik fanoušků jako třeba v Turecku či jiných velkých zemích, které na mistrovství chybí. Pozice Česka ve světě je totiž stejná, jako pozice Blšan v Česku. Jsou malé svou velikostí a počtem obyvatel (tudíž i fanoušků), ale velké svými výkony. A o to jde přece ve fotbale především. Nebo snad rozhodují kapříci, desetníky a hrušky?

Ale není to tak, že by měly české ligové kluby mezi sebou Blšany trpět. Naopak, Chmel může být a také je nesmírně užitečným subjektem pro celý domácí fotbal. Dostávají zde každý rok prostor noví mladí hráči, kteří tak mohou získávat ligové zkušenosti ve věku, kdy by v jiných klubech ještě seděli na lavičkách. A tak Sparta, Ostrava či Liberec mají třeba i letos v Blšanech své mladé hráče na hostování, aby se zde rozehráli. Každý půlrok je možné najít několik fotbalsitů, kteří během působení v Blšanech vyrostli z neznámých mladíků na kvalitní a žádané fotbalisty. Z poslední doby jde třeba o Bílka, Střihavku, Koláře či Daňka. A před několika lety se totéž stalo i nejlepšímu brakáři světa Petru Čechovi a dalším velký hráčům. Jsou to právě Blšany, kde talenti dostávají nejdříve příležitost zakopat si ligový fotbal. A to je pro celou českou kopanou dostatečně velká služba.

K tomu přičtěme tréninkové podmínky- v Blšanech je nádherné fotbalové prostředí, uprostřed přírody najdeme areál s necelou desítkou tréninkových ploch, kvalitním zázemím a dalšími přednostmi. Je snad náhodou, že do Blšan každoročně míří na soustředění i bohaté zahraniční kluby, stejně jako kvalitní české? A Blšany jako místo pro přípravu volí i české mládežnické a ženské reprezentace. Například v tomto týdnu trénují v Blšanech tři reprezentační týmy ČR: ženy „A“, ženy „U19“ a muži „U18“. V neposlední řadě je třeba zmínit fotbalovou akademii, která funguje díky našemu klubu v Podbořanech a kde vyrůstají mladí fotbalisté, kteří pak mají možnost také trénovat v prvotřídních podmínkách blšanského areálu.

Blšany tedy rozhodně nejsou pro český fotbal zátěží, nýbrž naopak vhodným doplňkem, který má mnoho příznivců a může toho dost nabídnout celému fotbalu. A především, prvoligovou příslušnost tu každoročně vybojujeme díky poctivým výkonům na hřišti, proto není důvod existenci klubu v 1.lize zpochybňovat. I když nám i letos většina osob kolem fotbalu nepřeje a nevěří, my se nedáme a opět budeme o účast v lize bojovat. A vidina, že nepřející čeští fanoušci za tři měsíce opět budou zklamáni záchranou Blšan, to je pro nás všechny, od vedení přes hráče a trenéry až po fanoušky, obrovská motivace to znovu dokázat. První liga může v Blšanech zůstat i pro devátou sezonu. Jakmile to počasí dovolí, náš boj o ní vypukne. Pojďme k němu všichni přispět svým malým podílem. Třeba návštěvou domácích zápasů a použitím svých hlasivek při podpoře našich žlutomodrých hrdinů. Go, go, Blšany…

FK Chmel Blšany | 22.2.2006 23:03 | 773x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 25.9.2023 18:29:13