FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Blšanští fanoušci mohou slavit klubové narozeniny

  Dnes je tomu právě 61 let, co se v tehdejší hospodě U Kováře rozhodlo, že   v Blšanech vznikne fotbalový oddíl. V tu chvíli se začala psát historie klubu, který   později vstoupil do povědomí celé české fotbalové veřejnosti…

Za dobu své existence střídal fotbal v Blšanech své názvy a střídal také období úspěšná i neúspěšná. O dlouhé historii klubu jsme již psali před rokem http://www.chmel-blsany.ic.cz/?…, kdy byl k jubilejnímu datu 18.ledna spuštěn i tento web. Je zajímavé, že na počátku stála hospoda U Kováře a současný ředitel Blšan se jmenuje Zdeněk Kovář…

Zakladatelé fotbalu v Blšanech krátce po druhé světové válce nemohli vůbec tušit, že o půl století později se stanou Blšany nejmenší vesnicí v Evropě, která hraje v dané zemi nejvyšší ligovou soutěž. A jistě by jim udělalo radost, že Chmelu již mnoho let nepřejí jen lidé z obce samotné, ale také fanoušci žijící nikoliv jen kilometry, ale často desítky a někdy i stovky kilometrů daleko od místa dění. Lidé, kteří by bez fotbalu o Blšanech asi nikdy neslyšeli a nevěděli by, že existují. A těch lidí není tak málo.

Přibližně před deseti dny jsme se na vás fanoušky ze vzdálenějších regionů obrátili s výzvou, abyste uvedli, proč fandíte právě Blšanům a ne jinému klubu, ke kterému máte geograficky blízko. Odpovědi těžko mohou někoho překvapit. Některé tu ale samozřejmě uvedeme, protože skutečně hezky vyjadřují to, co je asi nám všem, nebo podstatné části z nás, společné. Je to podpora vesnického fotbalu coby rarity a sympatie k tomu, kdo je většinou na hřišti i mimo něj tím slabším.

Tak například fanoušek, který si říká fkblšan, to vyjádřil takto: „Asi před 5 lety se mě táta ptal, komu bych chtěl fandit v lize a já jsem řekl Blšanům, protože byly posledni, a fandím jim do teď . Můj problem je, že jsem z Prahy a byl sem v Blšanech jen párkrát. A větsinou se na jdu podívat, když hrají v Praze nebo v jejím okolí. Já budu Blšanům fandit, i kdyby hráli třeba divizi. Moji dva oblíbení fotbalisté byli Tomas Pesir a Michal Polodna. Nejlepši sezona pro mě byla před dvěma lety, kdy hrály Blsany v azilu na Žizkově, to jsem byl na Blsanech každé domácí utkáni naživo a teď, když hrají svá utkaní, tak občas sleduji vývoj na internetu. Hrozně se u toho nervuju a bojím se, aby Blšany nedostaly góla, ale když daji, góla tak se raduji na celý byt. Blšany jsou pro mě skoro všechno co mám, teda kromě rodiny, zdraví a tak. A chtěl bych všem fanouškům Blšan vzkázat, ať fandí Blšanům pořád, protoze nevíte, jakých se třeba Blšany dočkají úspěchů v budoucnosti. Užijte si život s Blšany“ burcuje fanoušek v závěru svého emailu a jasně ukazuje, co to znamená být skalním fandou.

Z Prahy je také fanoušek vystupující na našem webu pod přezdívkou Lipo. "Kdysi mě k nim přivedl můj strejda, který řikal: 5 km od nás se hraje na vesnici prvni liga. Chtěl by ses podivat na fotbal? Rekl jsem, že jo, a zalíbil se mi stadion, okolí, je to opravdu nádherny? Tenkrát za ně chytal ještě Chvalda, a Čech byl ještě na lavicce, hráli Gedeon, Pospíšil a jiní, přivedl mě k nim v jejich druhé prvoligové sezoně? říká Lipo.

Další příznivec klubu, Dobr z Mladé Boleslavi ukázal, že i existence webových stránek může přispět k tomu, aby člověk začal být fanouškem nějakého klubu. „Blšanům jsem začal fandit tak nějak postupně, když jsem byl menší a Blšany byly v sobotu v televizi většinou proti někomu silnému, tak sem jim fandil a později jsem si uvědomil, že to je skvělé, když taková vesnice hraje první ligu a začal jsem jim tak nějak fandit, pak jsem ještě narazil na ty stránky blsany.webpark.cz a stala se z toho závislost :-) " vysvětlil sám aktivní mladý fotbalista. Právě i to se možná projevilo na posledním myšelnce. “Navíc ti hráči se rvou o každé body a nemají to suveréně zaručený jako Sparta, která si myslí, že to má vyhrané už před zápasem… zakončil svůj příspěvek Dobr.

Sympatie Blšanům coby věčnému outsiderovi potvrdil i Blsanyk, taktéž ze středních Čech. Ze soucitu :-))) , ne prostě sympatie"

Přidejme ještě názor fanouška ze zvláště dalekých končim. Zdeněk Martínek pochází z Ostravy (skutečně, nežijí tam jen baníkovci!), ale již několik let pobývá v Paříži. Blšanům však fandí stále. „K sympatizování s Blšany jsem se dostal v sezóně 03/04 (poslední sezóna kterou jsem viděl v ČR aspoň některé zápasy). Začalo to vcelku zajímavě. Nikdy předtím jsem nebyl sympatizantem žádného klubu, a tak nějak jsem došel k Blšanům z toho důvodu, že už v této sezóně se začalo o nich mluvit jako o outsiderovi ligy. Navíc mne znechucovala situace okolo fandění v Ostravě. Bylo to samé (s prominutím) Baník p*čo, protože se zrovna Baníku dařilo. No a tak nějak z toho všeho nakonec vykrystalizovaly Blšany. Ani sám vlastně nevím proč. Navíc mám ještě v živé paměti vstup Blšan do ligy, kdy jim vlastně o chloupek unikly poháry, čímž na sebe dost výrazně upozornily (bohužel z hlavy nevím který rok to byl). Vlastně jaksi v celku se dá říct, že mne k Blšanům přitáhla "exotika“. Bylo to prostě něco jiného než ostatní kluby."

Ano, jsme něco jiného než ostatní kluby, což je pro mnoho lidí lákavé. Já sám, autor těchto řádek a hlavní tvůrce tohoto webu, mohu coby člověk z Prahy tvrdit totéž. K fandění Blšanům jsem se dostal v létě 1998, kdy jsem se dočetl ještě jako žák školou povinný, že do první ligy postoupila malinká vesnička. Článek v novinách popisující prostředí blšanského fotbalu stál na počátku mého fandovství Blšanům. Od té doby jsem výsledky klubu sledoval stále více a podrobněji, až se ze mě stal hlavní redaktor tohoto dnes už oficiálního webu klubu. Stejně jako ostatní správní fanoušci, i já budu Blšanům fandit dál a stále, bez oheldu na výsledky. Snad až do smrti.

A na závěr jedna zajímavost. Již delší dobu ve svém soukromém životě pozoruji zdánlivě neuvěřitelnou věc a to tu, že osud klubu se v dost velké míře podobá v posledních letech mému osudu životnímu. Tak nevím, zda jsem to tedy s tím fanděním Blšanům nepřehnal, protože už si pokládám otázku, zda Blšany hrají podle toho, jak já žíji svůj život, nebo je tomu právě naopak. Takže na závěr snad jen varování, všeho moc škodí a výsledek těžké závislosti na Blšanech může vypadat i takto :-) .

Nicméně všichni výše uvedení fanoušci a také všichni ostatní, jejichž fotbalová srdeční komora bije pro Blšany, mají dnes důvod slavit narozeniny FK Chmelu Blšany. Klubu je právě dnes 61 let. Do důchodu ale snad ještě nemíří….

FK Chmel Blšany | 18.1.2007 0:37 | 1025x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 29.5.2024 3:41:48