FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Blšanskému fotbalu je právě 60 let !

Právě dnes večer, 18.ledna 2006, je tomu 60 let od chvíle, kdy se v blšanské hospodě U Kováře zrodila myšlenka založit v obci fotbalový oddíl…

Byl to takový obyčejný zimní den. Panoval studený a suchý leden, stejně jako letos. Dobový tisk právě rozebíral reakce na projev Jana Masaryka, který na půdě OSN řekl, že český uran nikdy nebude sloužit k přípravě jaderných bomb. Nebylo totiž ani rok po válce, mezinárodní situace napjatá po svržení atomových bomb v Japonsku. Taková to byla těžká doba. Těžko říci, jak toto mezinárodní dění vzrušovalo štamgasty v hospodě U Kováře v Blšanech. Ti seděli u piva a hráli svůj tradiční mariáš, když se jejich debata stočila k tématu fotbal.

Tehdy už byl fotbal všelidovou zábavou a po válce se mohl dále rozvíjet. A tak si místní chlapi řekli, že v Blšanech by měl mít fotbal také své místo. Ještě toho večera, 18.ledna 1946, mezi sebou vybrali 2700Kčs. Ani jeden z devítky těch, kteří se na této sbírce podíleli, již dnes není naživu. Každopádně tehdy za získané peníze okamžitě nakoupili žluté dresy, modré trenýrky a štulpny, čímž vlastně vznikly klubové barvy. Prvním předsedou fotbalového oddílu SK Blšany se stal pan Otto Heinz. Tím se začala psát úspěšná historie fotbalu v Blšanech.

Padesátá a šedesátá léta byla v Blšanech ve znamení docela obyčejného vesnického fotbalu na těch nejnižších okresních úrovních. Růst úrovně fotbalu v Blšanech nastal zhruba v sedmdesátých letech. Na hřiště se poprvé dostala největší osobnost blšanského fotbalu, místní rodák František Chvalovský. Ten začínal jako brankář mezi dospělými v roce 1973 a končil na konci století v roli předsedy ČMFS…

V osmdesátých letech začal Franta Chvalovský působit v klubu i jako funkcionář. Začal přivádět do Blšan i známější fotbalová jména a klub zamířil na svou strmou cestu vzhůru. V roce 1988 vybojovalo mužstvo postup do divize, ale ani tam se tým neztratil. Už za dva roky je tu postup do třetí ligy, tou dobou je již po Sametové revoluci a Fantišek Chvalovský se stává přesedou ČMFS. I když roce 1993 definitivně končí s chytáním v Blšanech, klub ze své vsi dále aktivně podporuje. Není žádným tajemstvím, že za svůj růst vděčí Blšany právě tomuto úspěšnému rodákovi, který ať už získával peníze jakkoliv, investoval je do rozvoje kopané v Blšanech.

V roce 1993 postoupily Blšany do druhé ligy a v roce 1998 dokonce do první, kterou hrají dodnes. Nejúspěšnější sezonou se stala hned ta úvodní, když v ročníku 1998/1999 skončilo mužstvo na krásné a pro fotbalovou veřejnost šokující 6.pozici v tabulce! Další léta již byla a jsou poněkud hubenější, obvykle se bojuje o záchranu ligy. I když je pro vesnický klub velice těžké udržet se mezi elitou, zvláště v době, kdy peníze hrají zásadní roli takřka ve všem, stále se to daří. A tak 60.výročí založení klubu slavíme v roce 2006 coby účastník první fotbalové Gambrinus ligy.

Existence Blšan ve vysokém fotbalu je trnem v oku mnoha fanouškům i svazovým funkcionářům. Likvidační kroky vedení ČMFS zatím klub vždy ustál. Přitom v této chmelařské vesničce už zažili část své fotbalové kariéry takové osobnosti, jako je Petr Čech či Jiří Němec, ale i další hvězdy domácí fotbalové scény- Gedeon, Šimák, Zelenka, Kincl, Vachoušek… Trénovali zde taková jména jako Cipro, Sčasný nebo Beránek, současný asistent trenéra české reprezentace Karla Brucknera.

Současná situace klubu bohužel není nijak růžová. Šedesáté narozeniny slavíme v době, kdy se na nadcházející jarní sezonu připravuje pouze torzo mužstva doplněné nezkušenými mladíčky z Béčka. Finanční situace nutí klub neustále prodávat důležité hráče a nahrazovat je pouze fotbalisty na hostování. Na jaře nás proto čeká hodně těžký boj o záchranu.

Uvidíme, jak se oslav výročí založení klubu zhostí na jaře funkcionáři. Ze zkušenosti víme, že se dá čekat spíše méně než více. My jsme tento okamžik oslavili spuštěním tohoto nového blšanského webu. O mnoho více už jako fanoušci udělat nemůžeme. Bylo by hodně smutné, kdyby právě v tomto jubilejním roce Blšany sestoupily z první ligy. Sestupovat ostatně ani neumíme. Již 40 let jde fotbal v Blšanech jen nahoru, za celou dobu chmelaři nezaznamenali ani jediný sestup do nižší úrovně, ale hned osm postupů do vyšších pater. Doufejme, že tato bilance zůstane i po této sezoně nezměněna.

Na závěr je samozřejmě čas pogratulovat klubu k jeho 60. narozeninám a popřát mu co nejvíce výher nejen na hřišti do dalších let. I když to už bude věk důchodový, fotbal v Blšanech bude žít dál a budou ho hrát stále nové a nové generace hráčů. Jakých hráčů a na jaké úrovni, to je samozřejmě otevřená otázka. Přejme si, aby to bylo co nejdéle na úrovni nejvyšší, tedy současné prvoligové.

=Mnohem podrobnější historii klubu najdete na oficiálním webu http://www.fkblsany.cz/c/historie.asp , což byl také zdroj informací pro tento článek.

FK Chmel Blšany | 18.1.2006 11:11 | 924x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 1.10.2023 7:40:48