Vzpomínání na slavná blšanská vítězství...

Lukáš Pleško Za osm sezon, po které už Blšany působí v první lize, odehrál Chmel mnoho zajímavých a několik slavných zápasů. Pojďme se společně vydat do historie a připomenou si nejkrásnější blšanské okamžiky od vstupu do první ligy.

Jako klub s tradičním cílem na úrovni záchrany ligy můžeme v soubojích s nejlepšími českými kluby vždy jen překvapit. Vybrali jsme před začátkem letošní jarní sezony několik zápasů z doby působení Blšan v Gambrinus lize, které se Chmelu nejvíce povedly. Jde povětšinou o vítězství, která z různých důvodů patří mezi ta nejvýznamnější. Je to hezké čtení ukazující, kolika a jakých úspěchů už Blšany v české lize dosáhly. Utkání jsme seřadili chronologiky za sebou, to znamená od nejstarších po nejnovější, protože řazení podle významu by bylo složité a sporné- je pouze otázkou cítění každého fanouška, který úspěch řadí v následujícím výčtu nejvýše.

2.8.1998, Teplice – Blšany 1:3

(13.Brabec – 55.Hogen, 75.Bittengel, 88.Pergl)
První zápas Blšan po vstupu do nejvyšší soutěže! A hned to bylo venku na půdě silných Teplic, které v daném ligovém ročníku nakonec skončily druhé v tabulce! Už po 13.minutách Chmel na Stínadlech prohrával 0:1, nic překvapivého, tento stav vydržel i do přestávky. Ve druhém poločase přišel ale fotbalový zázrak!!! Blšany coby nováček ligy otočily utkání z 0:1 na 3:1 ve svůj prospěch po výkonu na hranici sebeobětování! Všichni hráči byli po utkání vyčeprpaní, ale šťastní. Pamatujete na úvodní sestavu? Šimák, Gedeon, Hogen, Bittengel, Tichota a další… al jeden hráč je nám známý i dnes- Jan Vorel, současný kapitán, byl už tehdy u toho coby mladíček. Blšanům se povedl úvod z oblasti snů, historicky první utkání v lize skončilo výhrou na stadionu silných Teplic 3:1.

21.2.1999 Blšany – Teplice 3:2

(7.M. Bílek, 20.Divecký – 39.Došek, 44., 76.Hogen )
První jarní utkání po zimní přestávce a do Blšan přijely favorizované Teplice, které v lize skončily toho roku na 2.místě za Spartou! Teplice chtěly odplatit překvapivou podzimní porážku. Odehrálo se nádherné utkání, vyprodaný stadion zažil nejlepší zápas od vstupu Blšan do ligy, navíc v brance se poprvé v životě v ligovém zápase představil Aleš Chvaloský. Po 20 minutách prohrával Chmel už 0:2, jeden z gólů vstřelil dokonce současný trenér Blšan Michal Bílek, tehdy ještě aktivní hráč Teplic. Blšany se ale nzvzdaly a stejně jako na podzim, i tentokrát famózně otočily vývoj. Vyrovnání přišlo ještě do poločasu a ve druhé půli rozhodl Chmel o svém nečekaném vítězství.

30.7.2000 Drnovice – Blšany 1:3

(41.Tuma – 2.Pazdera, 7.Devátý, 38.Velkoborský)
Úvodní utkání sezony. V té předchozí Drnovice skončily na 3.místě v lize a na domácím hřišti byly coby tým reprezentující českou ligu v poháru UEFA jasným favoritem. Dnes se tato výhra nemusí jevit jako zajímavá, ale v té době byly Drnovice v českém fotbale velkým pojmem a patřily mezi nejlepší mužstva ligy. Jenže Blšany na jejich stadionu už ve 38.minutě šly do vedení 3:0, což nikdo nečekal ! Domácí favorité pak stihli už jen snížit na konečných 1:3, což nic neměnilo na překvapivosti výsledku.

15.10.2000 Blšany – Jablonec 4:0

(16.Šelicha, 39. a 50. Devátý, 61.Vachoušek)
Na výhře samotné nic zvláštního není, ale obdivuhodný je brakový rozdíl. Jde o nejvyšší vítězství Blšan v historii 1.ligy, nikdy předtím a zatím ani potom už Chmel takhle jednoznačně v prvníá lize nevyhrál. Jablonec aptřil v té době mezi slabší týmy ligy, hrál o jen záchranu, ale zato úspěšně.

12.11.2000 Blšany – Slavia 2:1

(84. Vachoušek, 90. Zákostelský – 61. Kuka)
Překvapivá domácí výhra nad Slavií, která toho roku skončila v lize na třetím místě. Hosté přitom vedli ještě v 84.minutě 1:0, ale právě v tu chvíli vyrovnal náš Vachoušek a v nastaveném čase pak Zákostelský strhnul výhru nad Slavií na stranu Blšan. Poprvé jsme porazili Slavii.

18.5.2001 Slavia – Blšany 2:3

(17. Zelenka, 81. Kuka – 30.Sourada, 35.Sourada, 82. Devátý)
Slavia ve 29.kole bojovala o konečné druhé místo v tabulce, ale na vlastním stadionu překvapivě prohrála s naším mužstvem. Šlo o gólové přetahování se o výhru, kterou nakonec překvapivě získaly Blšany. Slavia přišla o možnost získání druhé příčky, kam se díky tomu dostala Olomouc Náš klub v té době prožil pohádkové jaro, například v utkání předtím dokázal doma remizovat se Spartou.

29.7.2001 Blšany – Sparta 3:0

(16.Devátý, 22.Hogen, 24. Sourada)
Nejslavnější zápas Blšan v historii klubu. Sparta přijela na půdu Blšan jako jasný favorit, protože se jednalo o první utkání v nové sezoně, v níž Sparta ještě téhož podzimu předvedla nádherné vítězné tažení Ligou Mistrů. Sparta také obhajovala titul a nikdo si nepřipouštěl, že by měla mít v Blšanech problémy.
Jenže už po 24. minutách prohrával favorit 3:0!!! Připomínalo to epizodu z Klapzubovy jedenáctky, Blšany podaly lepší výkon než kdykoliv předtím. Hráči si sáhli na dno sil a jasné vedení nad mistrovskou Spartou udrželi až do konce. Tehdy za Chmel kopal kanonýr Hogen, hrál zde také Drobný, Velkoborský či Sourada. Hodně se toho tehdy napsalo o tomto utkání. Přitom další vývoj sezóny byl zcela opačný- Blšany se nakonec stěží zachránily a skončily na 14. místě, zatímco Sparta se od té chvíle rozjela, v Lize mistrů prošla po skvělých výkonech do osmifinále, v domácí lize skončila druhá jen o jediný bod za Libercem. Nicméně výhra Blšan nad Spartou 3:0 je jednou z těch nejslavnějších, na kterou dodnes občas fanoušci klubu vzpomínají.

14.9.2002 Sparta – Blšany 1:1

(25.Pešír – 86. Jarošík)
To jediné není v našem výčtu výhra, ale pro nás tato remíza měla nesmírnou cenu. Sparta měla dobrou sezonu, kterou zakončila ziskem mistrovského titulu, ale doma na Letné nedokázala podceňované Blšany porazit, naopak byla blízko k porážce. Remíza 1:1 se zrodila po vyrovnaném průběhu zápasu, v němž Blšany vedly už od 25.minuty a Sparta pak srovnala gólem Jarošíka až v 86.minutě utkání. Ačkoliv se od ní čekalo hladké vítězství, byla nakonec ráda za remízu.

29.2.2004 Blšany – Ostrava 2:1

(18.Pešír, 67.Zelenka – 83.Magera)
Baník zažíval famózní sezonu, jasně v té době vedl fotbalovou ligu. Naopak Blšany se nacházely po pokaženém podzimu na posledním místě tabulky. Jenže v zápase to vypadalo právě naopak, Blšany byly lepší a v poločase vedly 1:0, v druhé půli přidaly další gól! Superfavorit z Ostravy dokázal v závěrečném tlaku jen snížit na 1:2, ale důležitá, zasloužená a především šokující výhra Blšan nad Baníkem zůstala. Ostrava prožívala tou dobou euforii, i do dalekých Blšan přijelo z Ostravy několik stovek fanoušků, kvůli jejichž příjezdu několik dní předem vesnice trnula a velké policejní jednotky pak skutečně měly značné problémy s udržením pořádku. Baník si nakonec v tom roce ligový titul vzít nenechal a o to cenější se tak později naše výhra ukázala být. Navíc nám právě tyto nečekané body pomohly k těsné záchraně ligy v tomto pro nás složitém ročníku.

Od té doby jsme již žádné opravdu velké vítězství nezaznamenali…

Na další opravdu povedené utkání, které by vstoupilo kladným způsobem do historie Blšan, tak už čekáme dlouhé dva roky. Snad se současní hráči Blšan nechají uvedenými výsledky inspirovat a po delší době nám letos na jaře připraví nějaké šokující vítězství v náš prospěch. I kdyby se to nepovedlo, tak aspoň nějaká ta vítězství obyčejná, která budou stačit ke splnění úkolu, jímž je v Blšanech tradičně záchrana ligové příslušnosti. Hodně štěstí, chmelaři!!!

FKCHMELBLSANY.cz | 27.2.2006 8:14 | 492x přečteno