FK CHMEL BLŠANY, FOTBALOVÝ TÝM Z ÚSTECKÉHO KRAJE

Rozhovor s trenérem Koutenským o blšanském dorostu

  Pro ty, které dění v FK Chmelu Blšany zajímá velmi podrobně, nabízíme rozhovor   o aktuální situaci v blšanských dorostech. Na naše otázky velmi podrobně odpovídal   trenér mladšího „A“ dorostu pan Pavel Koutenský.

Dozvíte se o šancích mladíků na postup do České ligy, i o tom, jak se v současné době mladým hráčů chce hrát za Blšany a jaké pro to zde mají pomínky. Rozhovor jsme provedli prostřednictvím emailové korespondence v tomto týdnu. Takže kdo chce vědět víc o mládeži v Blšanech, nechť se pustí do čtení…

Jsme za polovinou podzimní části sezony a starší dorost zatím ze sedmi zápasů šestkrát vyhrál. Počítali jste s tak dobrými výsledky, nebo je to překvapení i pro trenéry samotné?
Výsledky po polovině soutěže nahrávají našemu staršímu dorostu ke hře o postup zpět do České ligy, která je kvalitativně na daleko vyšší úrovni, proto výsledky nejsou až tak velkým překvapením, ale na druhou stranu při poměrně značných problémech při zahájení letní přípravy (nedostatek hráčů, nejistota klubu,…..) si myslím, že je to důsledek dobré práce trenérů a mužstva,ve kterém dominují hráči, kteří již mají za sebou působení v České lize dorostu. Divizní soutěž je soutěží na slabé úrovni v porovnání s minulým ročníkem České ligy, ale samozřejmě se najdou týmy,které jsou lepší a chtějí hrát o postup do vyšší soutěže.

V tabulce se oddělilo trio Blšany, Děčín a Ústí, všichni mají po 18 bodech. Koho z dvou soupeřů považujete za silnějšího?
Tak především Ústí nad Labem. Naše mužstva již odehrála zápasy a s Děčínem se střetneme tuto neděli (8.10.), ale dle výsledků jednotlivých zápasů je vidět, jak kolísavé výkony mužstva předvádějí (viz posl. kolo : Ústí-Děčín 7:0 !!), z tohoto pohledu je vidět, že v této soutěži je dost mužstev velmi nevyrovnaných a je možno dosáhnout nečekaných výsledků. Z mého hlediska je určitě silnějším a hlavně ambicióznějším mužstvem tým FK Ústí n.L., a to především z důvodu širší základny a možností práce s mládeží v okolí (a to i klidně z Děčínska).

Jak vidíte nyní šanci Blšan na postup zpět do České ligy? Například s ohledem na to, jaké očekáváte posilování či oslabování v jednotlivých týmech během zimní pauzy?
Již před zahájením mistrovských bojů v letošní sezóně jsme se mezi všemi trenéry domluvili, že se pokusíme při našich zápasech sledovat hráče, kteří by eventuálně přicházeli v úvahu pro budoucnost fotbalu v Blšanech – nejedná se přímo o skauting, ale spíše vysondování typů hráčů pro posílení mužstva na další období, kde je potřeba také přihlédnou k přizpůsobení se poměrům jak ve fotbale, tak i pro potřeby studií a škol. Ne každý hráč je ochoten věnovat fotbalu to, co je POTŘEBA.
Strategie mládeže je zatím nastavena na bázi přípravy hráčů přicházejích v úvahu pro příští rok z letošního B mužstva st.dorostu a mladšího A dorostu (samozřejmě s ohledem na věk mladších a hráčské kvality). Je to především z důvodu stále nedostatečného množství kvalitních hráčů, ale postupně se nám již daří dorosty doplňovat.

Staršímu dorostu pomáhá Jakub Süsser, který už se připravuje v kádru „A“ mužů. Svou kvalitou ostatní hráče převyšuje, myslíte, že by i bez něho > mohly být výsledky tak dobré? Jeho pozitivní vliv jistě není cítit jen na hřišti…
Je to velmi kvalitní hráč, slušný, pracovitý člověk a na svůj dorostenecký věk pro plno kluků vzor – také proto je v kádru reprezantace, myslím si, že svojí kvalitou pomáhá a vyztužuje hráčský kádr dorostu. Jelikož trénuje s A muži, kde zatím nedostává tolik šancí, bývá i pro něho logicky vcelku složité přeorientovat se na divizní úroveň dorostu, nutno podotknout, že v zápasech, kdy nastoupil, patřil k nejlepším hráčům jak na hřišti, tak svojí osobností i mimo něj.

Když přejdeme k mladšímu dorostu, ten má trochu víc kolísavé výkony a v tabulce šestý. Jak jste s takovým působením spokojen Vy osobně?
Tým je složem z hráčů nejen z loňského nejmladšího dorostu, ale také z přechodu starších žáků, což je vlastně problém návaznosti ročníků. Právě mladší hráči nejsou zatím tak kvalitativně (po všech stránkách) připraveni konkurovat o rok až rok a půl starším protihráčům. Někteří hráči přišli nepřipraveni hráčsky (některé nedostatky se již ale špatně odnaučují) a fyzicky, ale měli problémy i s disciplínou a vůbec s pohledem na proces k režimu fotbalu (netrénovanost, omluvy a absence, nesoustředěnost, málo ochoty na sobě pracovat a zlepšovat se,….), což se již výrazně zlepšilo.
Největším problémem je v našem mužstvu ml.dorostu A práce s míčem (vše musí být rychlejší), někteří hráči byli zvyklí v žácích převyšovat spoluhráče a protihráče silovým pojetím a fyzicky jej přehrávali, což v dorostenecké soutěži již neplatí – je strašně moc znát vyspělost během jednoho roku. Dalším argumentem je v první polovině soutěže nedostatečný kádr – pouze 11 hráčů + 2 brankáři, ať už z důvodů nemocí a zranění, nebo nezájmu pro tréninkový a zápasový proces (některé tréninkové jednotky jsme absolovali v 8–9 hráčích !!!). U mladších dorostenců (kde není postup a sestup podmíněn tabulkou) je potřeba vidět nejen postavení v tabulce, ale také výkonnost pro potřeby staršího mužstva. Samozřejmě, že výkon je odrazem umístění v tabulce, takže naše mužstvo by mělo okupovat také vyšší příčky. Pro mě, jakožto trenéra, je zatím zklamáním herní výkon (kvalita) některých hráčů a především zopakování výkonu – protože porážet slabší soupeře je povinností, ale naše kvalita se projeví a ohodnotí v zápasech s týmy s popředí tabulky. Máme v mužstvu hráče, kteří jsou již ted připraveni pro práci v mužstvu staršího dorostu A – kam byl již byl přeřazen L.Tománek (ročník 1990). Věřím, že většina hráčů se srovná s rychlým přechodem do dorostu a po kvalitní zimní přípravě půjde výkonnost většiny nahoru v jarní části soutěže.

Podle toho, jak jste se seznámil s dorosteneckou divizí, máte pocit, že se na takové úrovni dají připravovat aspoň nějací hráči pro profesionální fotbal?
Úroveň divizní soutěže jsem již krátce popisoval, jestliže je brankový rozdíl nejednoho zápasu tak vysoký, nemůže být celkový počet týmů srovnatelný s třemi čtyřmi kvalitativně vyspělejšími. Najdou se v soutěži velmi kvalitní hráči (i v našem mužstvu st.dorostu), kteří by měli hrát minimálně Českou ligu – potažmo extraligu dorostu. Nižší soutěž je totiž pro tento věk velmi zrádná, a to především z pohledu uspokojení z výkonu a výsledku. Navíc připravovat hráče pro vstup mezi muže je daleko přístupnější z nejvyšších dorosteneckých soutěží, nebo i z nižších soutěží můžů – viz V.Trup – divize mužů – Most „B“. Čím nižší soutěž, tím nižší kvalita soupeře a i zázemí (plochy, prostředí, vybavení,….).

Náš klub od letošní sezony spolupracuje se Siadem Most. Dotýká se tato spolupráce i mládežnických týmů a pokud ano, tak jak?
Spolupráce se Siadem Most je především otázka pro část mužského fotbalu, je nastolena i v mládežnické kategorii, ale zatím nedošlo k žádným přestupům či hostování (nebo zapůjčení na zkoušku) dorostenců. Vyjímkou byl v letní přípravě L.Hudec, který se ale po krátkém působení vrátil zpět do staršího dorostu. Není vyloučeno, že v budoucnu by některý hráč mohl být v druhém mužstvu, ale s ohledem na dopravu a také školní povinnosti je to otázka velmi složitá. Nicméně jsme ve spojení se šéftrenérem mládeže Siadu p.R.Žákem a trenéry pro případnou pomoc obou týmů.

Daří se ještě přímo do blšanské mládeže přivádět talentované fotbalisty z okolí, nebo už ti nejlepší míří raději do jiných klubů? Spojení je sem špatné, soutěž už ne tak vysoká… Jaká je nynější prestiž Blšan z hlediska kvality výchovy mladých hráčů?
Blšanská mládež je trochu složitější problém, a nejen fotbalový, který je potřeba vidět v několika oblastech Především kredit FK Chmel si dost oddílů, rodičů i hráčů a bohužel cizích funkcionářů spojuje se zbytečnými představami minulosti. Hraje se tu pořád profesionální soutěž mužů, ano, dorosty i žáci by měli (snaží se o to) hrát soutěž vyšší, na druhou stranu je v Blšanech možnost trénování pouze na travnatých plochách (celkem s hlavním hřištěm – 8 – kde to je jinde ?!?!), doprava na tréninky pro hráče zajištěna, možnost studia ve fotbalové akademii v Podbořanech nebo na středních školách v Žatci, velmi pravděpodobně budování umělé trávy III.generace, rehabilitační linka, atd… Takže se stále setkáváme (hlavně při talentových zkouškách – 2× do roka) s chutí jít do Blšan, ne vždy jsou však hráči potom ochotni pracovat podle potřeby pro fotbal (tréninky 4× týdne, zápasy + příprava, škola + trénink, pravidelnost) a také je potřeba vidět, že všechno toto úsilí stojí jak vedení klubu, tak trenéry plno času a sil, které je potřeba vidět i z té druhé stránky, pro plno lidí a rodičů do té doby nevnímajících, takže např. placení příspěvků (není v porovnání s ostatními činnostmi a zájmovými kroužky vysoké !!) je běžnou činností, někteří hráči a členové si nedokážou vážit materiálu včetně vybavení soupravy, míče, dresy, stravování, dopr.prostředky,…). Jestliže dělám nějakou činnost,v tomto případě fotbal,tak jej musím dělat NAPLNO !!

Možná tento rozhovor čte nějaký mladý fotbalista. Zkuste mu na závěr říct, proč by měl jít hrát právě za BLŠANY ?
Odkazem pro mladší fotbalisty je kdykoliv se přijet podívat do Blšan, vyzkoušet si zatrénovat, prohlídnout prostředí a areál, popovídat s trenéry a pak se rozhodnout, zda je lepší na sobě pracovat a hrát fotbal, nebo nechat svojí chuť a talent na negativnější činnosti, které se zdaleka fotbalu nevyrovnají.
Talentové zkoušky pro dané ročníky většinou probíhají na jaře a na podzim – dostupnost možná na stránkách klubu a v sekretariátu FK Chmel Blšany.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů v boji o postup a především v celkové práci s mládeží…

FK Chmel Blšany | 5.10.2006 12:32 | 553x přečteno

Komentáře

Komentáře nejsou pod tímto článkem povoleny.

Všechna práva vyhrazena | FKCHMELBLSANY.cz | info@fkchmelblsany.cz | XHTML | CSS | 18.9.2020 21:18:22