Pohled do historie: Chmel Blšany 3:0 Sparta Praha

Dnes je tomu přesně deset let, co jsme zničili Spartu. Za tu dobu prošel náš klub především mnoha útrapami. 5 let bojů o záchranu v první lize a nakonec pád v roce 2006. Druhá pětiletka měla taktéž více než hořkou příchuť. Mizerný podzim ve 2. lize, pohodové jaro a administrativní sestup. Sezóna hrůzy v ČFL (4 výhry z 34 zápasů). Smolný sestup z divize, kterému nedokázal zabránit už ani Horst Siegl. Teprve 2 sezóny v kraji znamenaly stabilizaci a po dlouhé době i pohledný fotbal s důstojnými výsledky okořeněný postupem.

Vítězství je o to cennější, že Spartu se nám nepodařilo nikdy jindy porazit. Na jaře 1999 (první sezóna v první lize) byli chmelaři blízko, ale tehdy za Spartu hrající Siegl srovnával v 90. minutě na 1:1, když gól Blšan dal v 39. minutě Drsek. Další remíza přišla na jaře 2001 – Hogen dvěma góly zajistil vedení, ale Jun do přestávky snížil a v 52. minutě vyrovnal Papoušek na 2:2. Jediný bod z Letné přišel na podzim 2004 – Pešír v 25. minutě otevřel skóré, bod Spartě zachránil až v 86. minutě Jarošík. Poslední remízu jsme vybojovali na jaře 2006, kdy se v Blšanech hrálo 0:0. Celková ligová bilance je tedy 1 výhra, 4 remízy a 11 porážek.

Jak o výhře referovalo Právo:

Třemi gólovými údery během osmi minut v první půli zničili blšanští fotbalisté ambice úřadujícího mistra a přichystali mu na úvod sezónu šokující debakl. „Hráče jsem upozorňoval, že pokud se soupeři nevyrovnají v agresivitě a nasazení, jen fotbalovost na vítězství stačit nebude. Divákům se zápas určitě líbil, ale odnesli jsme to my,“ posteskl si zklamaný sparťanský kouč Jaroslav Hřebík. „Mužstvo podalo nejlepší výkon za mého působení v Blšanech. Favorizovaného protivníka jsme dostali na kolena a nepustili ho k většímu odporu,“ dával najevo svou spokojenost Miroslav Beránek, trenér Severočechů. Fotbalová fantazie v podání domácích a neuvěřitelná bezradnost a hrubé chyby na straně Sparty, takový byl obrázek prvního poločasu. Už ve 4. min. sice hostující Flachbart nastřelil zdálky břevno a poté musel brankář Chvalovský zasahovat po Junově střele před Holubem, ale další průběh se naprosto nečekaně odvíjel v blšanské režii. V 16. min. si na Zbožínkův centr naskočil Devátý a hlavou usměrnil míč k tyči – 1:0. O chvíli později zvyšoval rovněž hlavičkovou trefou po Tichotově přihrávce Hogen. Dezorientovaný sparťanský obránce Hübschman vzápětí nabídl šanci ke skórování Souradovi, který nekompromisně trestal a brankář Blažek lovil potřetí míč ze sítě. Ve 29. min. postihla hosty další pohroma, když nejistý Flachbart fauloval unikajícího Souradu a rozhodčí Hlaváč mu bez váhání ukázal červenou kartu. Trenér Hřebík se pokusil oživit mdlé svěřence dvojnásobným střídáním v útoku. Zaskočená Sparta už po pauze recept na rozjetého soka nenašla, zatímco domácí dál pokračovali ve skvělém představení. Šelichova rána v 57. min. se otřela o tyč a Hogen záhy mířil vedle. Obajdinovy střelecké pokusy na opačné straně postrádaly přesnost i razanci. Labantova hlavička do břevna v 90. min. byla jen vyústěním marné snahy Pražanů.

Deník Super:

Blšany porazily Spartu a přepsaly historii

Mistr z Letné včera shořel jak v benzinu namočený papír

Fotbalisté Blšan včera přepsali fotbalovou historii. Poprvé během svého účinkování v nejvyšší soutěži totiž dokázali porazit Spartu! Když k tomu připočteme výsledek 3:0 a způsob, jakým ho dosáhli, není divu, že byli po zápase na vrcholu blaha. ~Šli jsme do toho s cílem vydat se ze všech sil a zkusit uhrát bod. Že to dopadne takhle, to nás ani ve snu nenapadlo. Byly to mé nejhezčí fotbalové chvíle v životě,~ radoval se kapitán domácího celku Jan Velkoborský. Půl hodiny před výkopem se nad stadiónem přehnalo krupobití, které se v podáni domácích borců opakovalo o chvíli později. 0 své výhře totiž rozhodli během sedmi minut. Po třech gólech si navíc připsali na konto i vyfaulovaného Flachbarta. Sparta sice začala sebevědomě, ale po první inkasované brance se její hra zhroutila jako domeček z karet. V obraně dokázal zastavovat útoky ~chmelařů~ jen Novotný, ostatní by svým výkonem nestačili včera ani na divizi. ~Měli jsme vzadu neskutečné díry. Ale ne za všechno mohli jen obránci;~ konstatoval brankář Jaromír Blažek a výstižně dodal: ~Totálně jsme to podělali.~ Jiří Novotný tvrdil, že mu zápas v mnohém připomněl poslední duel na Žižkově. ~Pokud prostě nebudeme jezdit po zadku, máme smůlu. Dneska už to jinak nejde,~ prohlásil kapitán letenského celku. Trenér Hřebík se sice pokusil o nemožné, už po půlhodině vyměnil dva hráče, do druhé části poslal i Zelenku, jenže všechno bylo k ničemu. Sparta sice měla mírnou územní převahu, jenže byla v totální křeči a Chvalovského ohrožovala jen velice sporadicky. Z rychlých brejků soupeře navíc mohla klidně inkasovat další góly. ~Už před zápasem mi bylo jasné, že se soupeři musíme vyrovnat v nasazeni a agresivitě, že jen samotný fotbal nemá šanci. Mé obavy se v plné míře naplnily. Pokud někteří hráči nechtějí hrát naplno, nebudou hrát prostě vůbec,~ soukal ze sebe po utkáni trenér Jaroslav Hřebík. Premiéra na letenské lavičce mu přinesla hluboké rozčarováni. Domácí lodivod Miroslav Beránek byl naopak pochopitelně maximálně spokojený. ~Byl to nejlepši výkon za mého působeni v Blšanech. Splnil se nám sen a naše radost je o to větší, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě,~ rozplýval se kouč. Měl pravdu, a na Letné mají hodně námětů k přemýšleni.

Branky: 16. Devátý, 22. Hogen, 23. Sourada. Rozhodčí Hlaváč, žluté karty: Hübschman, červená karta: 29. Flachbart (oba Sparta), 4700 diváků, poločas 3:0.

Blšany: Chvalovský – Vorel, Tichota, Drobný, I. Zbožínek – Devátý (90. Pazdera) Velkoborský, Zákostelský, Šelicha – Hogen (77. Bureš), Sourada (71. Pešír).

Sparta: Blažek – Flachbart, Hübschman, J. Novotný, Labant – Babnič, Jarošík, M. Hašek, Michalík (46. Lukáš Zelenka) – Jun (36. Obajdin), Holub (36. Papoušek).

Kde hrají dnes:

Aleš Chvalovský – Apollon Limassol

Jan Vorel – Dukla Praha

Karel Tichota – Karlovy Vary (asistent trenéra)

Václav Drobný – expert ČT

Ivo Zbožínek – Zbrojovka Brno

Pavel Devátý – SC Pyhra (7. liga – Rakousko)

Jan Velkoborský – 1. FC Bad Kötzting (6. liga Německo)

Luboš Zákostelský – trenér Sezimova Ústí

Radek Šelicha – skončil, naposledy v krajském přeboru za Slovan Velvary

Roman Hogen – skončil

David Sourada – Havířov

Je přitom paradoxem, že výhra nad Spartou a sezóna 2001/2002 znamenala pro Blšany konec klidných bojů ve středu prvoligové tabulky, jako tomu bylo v předchozích třech sezónách v Gambrinus lize. V úvodních šesti kolech jsme si vedli dobře a především díky třem domácím výhrám jsme vybojovali celkem 10 bodů. Poté ale přišel šok. Ve zbývajících deseti podzimních kolech si Chmel připsal jen 3 body za výhru ve Starém Městě 1:0 ve 14. kole. Ze 7. místa jsme se tak propadli na patnácté, s dvoubodovou ztrátou na čtrnáctou Marilu Příbram. Hlavní příčinou sešupu bylo 5 domácích porážek v řadě – 1:3 s Drnovicemi, 1:2 se Slavií, 1:3 s Teplicemi, 0:2 s Bohemians a 0:2 s Hradcem. Krizi odnesl i trenér Miroslav Beránek, kterého po prohře ve 13. kole s Bohemians nahradil jeho asistent Günter Bittengel.

O záchranu jsme nakonec bojovali až do posledního kola – na náš úkor spadly ekonomickými problémy sužované Drnovice a beznadějně poslední Opava. Přes tuto kaňku se jedná o bezesporu nejslavnější vítězství v historii klubu. Nezbývá než věřit, že ještě někdy uvidíme Spartu na lopatkách mezi chmelnicemi.

FKCHMELBLSANY.cz | 29.7.2011 0:14 | 1704x přečteno