Klub jde nahoru, ale bez vlastních hráčů...

Ne zcela lichotivého rekordu jsme dosáhli v neděli na půdě Bohemians 1905. Na   hřiště se totiž dostal pouze jeden fotbalista, který má v Blšanech profesionální   smlouvu. Zbylých 11 hráčů, kteří se v zápase představili, patří jiným klubům a   v Blšanech jen hostují.

Tím jediným statečným byl útočník Vlasta Kožíšek. Hráč často kritizovaný fanoušky, který při vší ústě k němu nepatří mezi ty největší opory mužstva. Vynikající výsledek, kterého jsme v Praze dosáhli, trochu tuto skutečnost zastínil. Nechybělo už mnoho a Blšany mohly hrát bez jediného vlastního hráče. Tato situace asi netěší žádného fanouška klubu, ale platí stále totéž. Peníze na nákupy vlastních hráčů nejsou a hostování je jediná možnost, jak získat do Blšan kvalitu.

Současný kádr mužstva tvoří především hráči hostující z partnerského FK Siad Most. Na jaře u nás ale působí i hráči zapůjčení z dalších klubů – Plzně, Slavie, Sparty a Teplic. Ještě na podzim a zpočátku i jara přitom hrálo pravidelně hned několik kmenových hráčů Blšan. Jenže tito hráči se postupně ze sestavy vytratili a důvod je jasný- nemají dostatečnou kvalitu. S týmem plným našich odchovanců, což jsou Bednář, Loos, Krejčík, Klasna, Čonka prostě druhou ligu hrát nejde. Jeden až dva z nich se trenérovi občas hodí, ale na nich výkony nestojí. Jediný kmenový hráč Blšan, který v neděli nastopil, Vlasta Kožíšek, přitom není naších odchovancem; přišel před několika lety z Plzně.

O víkendu jsme opustili sestupovou příčku tabulky, pomohla nám porážka Bystrce a Vítkovic, radost máme i z prohry Třince. Jen bod získali Olomouc „B“ a Hlučín ve vzájemném zápase. Výsledky soupeřů nám nahrávají a bezpečně plujeme k záchraně. U vesla jsou vša hráči, kteří se nehodí jiným klubům. Blšanští odchovanci zahřívají lavičku, nebo kopou v přeboru za B-tým. Ten mimochodem v neděli zase prohrál a je dále poslední.

Nyní není důležité, jakému klubu patří hráči, kteří nám vykopou záchranu. Do budoucna ale bude nutné zvýšit podíl vlastních fotbalistů. Protože na přestupy nemáme finance, je jedinou cestou práce s mládeží a produkce odchovanců. K tomu míříme dobře, o víkendu se starší dorost zase přiblížil k postupu do České ligy. Někteří ze současného týmu staršího dorostu určitě v létě dostanou šanci u Áčka; minimálně Vojtěch Trup má velkou naději, pokud bude zvládat problémy s disciplínou. A poslední výsledky mladšího dorostu naznačují, že i v příštích leech snad bude z čeho vybírat.

Máme za sebou už třetí vydařený víkend v řadě. Není to náhoda, blšanský fotbal jde nahoru. Spolupráce s Mostem nás patřičně stabilizovala, ale bohužel jsme na ní nyní příliš závislí. V zimě přišli zkušení hráči, kteří posunuli tým kvalitativně výrazně směrem vzhůru a na výsledcích je t znát. Negativem toho je, že odsunuli ze sestavy naše vlastní mladé fotbalisty. Když odejdou hráči, které máme půjčené na hostování, kdo nám zbude? Jedenáctku dospělích ani nesestavíme… A spolupráce s Mostem, ač by měla pokračovat i v dalších leetch, je zatím podepsána jen do léta.

Nenechme se ukolébat současnými úspěchy A-týmu. Hostující hráči odvádějí v Blšanech kvalitní práci, děkujeme jim, ale jsou tu jen na dobu určitou. Celý klub čeká ještě hodně práce, aby se stabilizoval a zvýšil množství i kvalitu vlastních fotbalistů. Jinak budeme stále závislí na cizích zdrojích a to by se fotbal v Blšanech rozvíjel opravdu těžko. Až se zachrání druhá liga, musí dostat více šancí naši mladí.

FK Chmel Blšany | 17.4.2007 10:13 | 602x přečteno