Fanoušci chtějí zlepšit zápasovou atmosféru

Transparent je hezký, ale zvuk vydávat neumí... Znáte to? Do Blšan přijede skupinka 15 fanoušků soupeře ověnčených šálami a vybavených bubny. Po celý zápas povzbuzuje svůj tým více a hlasitěji, než 2000 domácích příznivců Chmelu. Tak této realitě je možná konec!

Letos na jaře vznikla iniciativa fanoušků, kteří by chtěli vytvořit v Blšanech fandovský kotel, jaký mají v jiných fotbalových klubech. Rozvíjí se snaha o vznik skupinky slušných fanoušků, kteří by se při domácích zápasech starali za pomoci bubnů a svých hlasinek o dobrou atmosféru a povzbuzování hráčů na hřišti. Celou tuto akci vede dvojice otec-syn z Vroutku, Jaromír a Václav Hykl. Premiéru si odbyli minulý týden proti Mladé Boleslavi a naostro chtějí akci rozjet tuto neděli proti Spartě. Všechna blšanská srdíčka zvou na malou žlutou tribunu. Ale více Vám už řekne přímo jeden z nich, Venca Hykl, který nám k tomu odpověděl na několik otázek:

Co vás přivedlo na myšlenku pokusit se založit blšanský kotel?
„Na to je jednoduchá odpověď – hráči to potřebují! Celý tým potřebuje vědět, že má naší podporu. Že jsme v Blšanech doma!“

Proč myslíš, že právě blšanské hlediště je v porovnání s ostatními v lize tak tiché, lidé málo fandí a nevznikla tu žádná skupina, která by se starala o atmosféru zápasu?
„Podlě mě je to dáno složením přihlížejících na tribuně. Lidé jezdí do Blšan z okolních vesnic a potkávájí se pouze na zápasech. Malé skupinky se sice znají, ale na hromadné fandění to nestačí. Velký vliv má určitě také věk fanoušků. Mladí, kteří by měli tvořit jádro kotle, moc vidět nejsou. Převažují starší ročníky a ty si většinou chtějí fotbal vychutnat v klidu.“

Při Mladé Boleslavi jste měli premiéru s bubnem. Jak jsi spokojen, bylo vás dost slyšet?
„Byl jsem sám překvapený z toho, jak kvalitní rámus dokáže buben udělat :) Měl jsem trochu strach, že se na otevřeném stadionu zvuk rozplyne, ale dopadlo to dobře. Blána to taky zvládla, i když chvilkama jsem se s ní už loučil.“

Dokáže si člověk, který stráví celý zápas bubnováním či skandováním na malé žluté tribuně, užít fotbal samotný?
„Ze žluté tribuny není tak pěkný výhled na hřiště jako z hlavní, to řekne každý kdo to v Blšanech zná. Ale na druhou stranu, pohled je z jiného úhlu a člověk vidí věci které předtím neviděl. Můj vlastní pocit je ale následujíci. Zápas, prožitý u bubnu, získá úplně jiný rozměr. Člověk cítí zvláštní napětí, ale s prvními zvuky bubnu to z něj spadne a když k tomu začne povzbuzovat hlasivkama, je to paráda. Připadá mi, že se z člověka uvolní všechna negativní energie a zlepší se mu nálada, fakt! :)

Vymýšlíte už nějaké pokřiky či chorály, nebo na to je ještě brzy? V jaké podobě- početní i z hlediska činnosti- by jsi si nakonec stav kotle představoval?
„Chtěl bych říct, že kotel je pro nás úplně něco nového. Před týdnem jsme se ukázali poprvé. Na pokřiky nebo dokonce chorály nemyslíme. Všechno co děláme je oposlouchané od jiných a zatím to bohatě stačí. Až se rozkoukáme, bude třeba i chorál :) Teď nám jde hlavně o to podporovat hráče v boji o záchranu. Nic důležitějšího pro nás není. Příští sezónu by se pak pokračovalo stejným způsobem, určitě by nic nebránilo výjezdům do nedalekého Mostu nebo Plzně. Základem všeho je ale slušná skupinka lidí, která by byla ochotná jít do toho s námi.“

Jak vidíš šanci, že se podaří natrvalo fandící skupinu v Blšanech vytvořit, a že nepůjde jen o krátkodobý akt, který po čase zase vyšumí?
„To, jak dlouho by kotel vydržel, je jenom o lidech. Já osobně se snažím být na fotbale v Blšanech za každou cenu. Když se dá pár takových lidí dohromady, může z toho vzniknout dlouhodobá věc.“

Nejbližší zápas je proti Spartě. Bude mít kotel šanci být vedle zkušených pražských ultras slyšet?
" :-) Bude to souboj trpaslíka s obrem, jak na hřišti, tak v hledišti. Uděláme všechno pro to, aby nás slyšet bylo. Budeme využívat hluchých míst sparťanů, tzv. brejky :-) "

Na závěr to nejdůležitější- zkus nějak přesvědčit fanoušky, aby v neděli při zápase zašli na žlutou tribunu a pokusili se přispět svými hlasivkami či nářadím k lepší atmosféře zápasu…
"Nechci nikoho přemlouvat, každý to musí cítit v sobě. Každý sám nejlíp ví jak zápas prožívá, jak to s ním cloumá až má potřebu křičet. Není nic jednoduššího než zajít na žlutou a pomoct nám a hlavně klukům na hřišti. Jde o hodně a všichni to víme. Ligu musíme udržet!
Navíc, přijede Sparta…! :) "

Malá žlutá tribuna blšanského stadionu

Malou žlutou tribunu blšanského stadionu už dřívě zdobily transparenty, ale ne fanoušci. Tento snímek zachycuje nápis, který bude aktuální znovu tuto neděli }

FKCHMELBLSANY.cz | 30.3.2006 7:52 | 482x přečteno